21.05.2018 | 10:08

Молодь – головна рушійна сила сучасного світу. Вона перебуває в центрі міжнародних, соціальних, економічних і політичних подій. Завдяки високому інтелектуальному потенціалу, мобільності та гнучкості молоді люди мають можливість впливати на суспільний прогрес, визначаючи майбутнє суспільства, держави та світового співтовариства.

Закон України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні» дає визначення поняття «молодь». А це – громадяни України віком від 14 до 35 років.

З одного боку молодь є найактивнішим, а з іншого – найбільш уразливим сегментом сучасного ринку праці. У конкуренції за робочі місця часто перемагають найбільш кваліфіковані кадри з практичним досвідом роботи та професіями, яких потребують працедавці.

Відповідно до чинного законодавства державна служба зайнятості забезпечує реалізацію конституційного права незайнятих громадян на працю та соціальний захист від безробіття, сприяє працевлаштуванню тим, хто звертається за кваліфікованою допомогою. Організація роботи служби зайнятості відповідає міжнародній практиці та спрямована на сприяння клієнтам у доборі прийнятних варіантів роботи, надання фахових консультацій задля визначення майбутньої професії, організації професійного навчання, залучення до громадських та інших робіт тимчасового характеру.

Для сприяння зайнятості молоді державна служба зайнятості використовує такі механізми як підбір підходящої роботи з актуальної загальнодержавної бази вакансій, яка щодня оновлюється, бронювання робочих місць, передбачене статтею 5 Закону України «Про зайнятість населення», зокрема для категорії «молодь, яка закінчила або припинила навчання у середніх загальноосвітніх школах, професійно-технічних або вищих навчальних закладах, звільнилася зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби і якій надається перше робоче місце». Місцеві органи влади щороку затверджують число (до 5 відсотків від загальної кількості робочих місць на ПОУ) робочих місць для працевлаштування соціально вразливих груп населення.

У період з січня до квітня 2018 року на обліку у Червоноградській міській філії ЛОЦЗ перебувало 399 осіб, котрі мали статус безробітного, що на 258 осіб (або на 39%) менше, ніж у відповідному періоді торік. Усього вдалося забезпечити роботою 70 клієнтів (торік – 199) , з них: 2 безробітних започаткували власну справу, отримавши в якості стартового капіталу одноразову виплату допомогу з безробіття, 5 – працевлаштовані на нові робочі місця із відшкодуванням працедавцям витрат у розмірі єдиного внеску на державне соціальне страхування. Охоплено професійним навчанням 63 особи, ще 3 залучено до громадських та інших робіт тимчасового характеру.

Проблеми з працевлаштуванням молоді обумовлені певними особливостями соціального стану і трудової поведінки: доволі високим освітнім рівнем і низькою адаптованістю та вразливістю щодо навколишнього економічного й соціального середовища, завищеними вимогами щодо працевлаштування (престижу, заробітку), а також до змісту, характеру і умов праці, невідповідністю отриманих знань і професійних навиків до потреб ринку праці та ін.

Інколи буває, що для професійного самовизначення потрібно спочатку спробувати свої можливості у різних галузях або соціальних ролях, зібрати життєвий досвід, навчатися розуміти інших, щоби розпізнати, до чого лежить душа у трудовій сфері.

Олена Яремко, начальник відділу організації працевлаштування населення Червоноградської міської філії Львівського обласного центру зайнятості