04.11.2016 | 14:10

У перший день XVI Міжнародного економічного форуму «Львівщина – фабрика Європи», що 3-4 листопада 2016 року проходить у Львові під патронатом Президента України Петра Порошенка, обговорювалися економічні та географічні переваги України, що сприяють формуванню позитивного іміджу країни та залученню інвестицій, а також шляхи розвитку як національної, так і регіональної економіки. У рамках заходу відбулося чотири пленарні засідання.

Однією з найцікавіших була діалогова платформа, на якій розглядалася тема: «Управління талантами як стратегічна перевага». Тон актуальній дискусії задав модератор засідання Павло Шеремета, український менеджер-економіст, засновник Києво-Могилянської бізнес-школи, президент Київської школи економіки, Міністр економічного розвитку і торгівлі України у 2014 р. Він запропонував спікерам відійти від регламенту та висловити свої думки щодо ролі та значення трудових ресурсів у розвитку бізнесу, мотивації персоналу, джерел робочої сили тощо. До обговорення порушених питань долучилися Василь Барилюк, директор Львівського обласного центру зайнятості, Рената Чучмай, Senior Vice President and Global HR Executive SoftServe, Олена Бойченко, директор People Advisory Services в Ernst & Young, та Максим Немеш, директор з маркетингових комунікацій та PR Rabota.ua.

Як зазначила Олена Бойченко, тривалий успіх залежить від кадрового ресурсу, тому управління талантами є головним завданням керівництва, яке дбає про розвиток фірми. Саме працівники вирішують виробничі й інші питання, будучи конкурентною перевагою будь-якої організації. Унікальну енергію та працю талановитих співробітників потрібно скеровувати у правильне русло, тому треба змінювати методологію, пріоритети, стратегію кадрової політики, а головне – систему заробітної плати.

Секретами НR-менеджменту в одній із найбільших ІТ-компаній глобального масштабу поділилася Рената Чучмай. Вона зазначила, що важливо створити в колективі таку атмосферу, в якій кожний може максимально розвинути свій потенціал. Для цього у SoftServe практикується складання мапи кар’єрного росту усіх співробітників зосібна, проводиться дослідження, наскільки персонал задоволений місцем праці, діє програма соціальної відповідальності тощо.

Кілька порад представникам бізнесових структур щодо формування сильної команди висловив Максим Немеш. Він акцентував, що сайт rabota.ua – один з найбільших порталів пошуку роботи, де розміщено десятки тисяч вакансій. Особливо бракує робочих рук у сфері легкої промисловості, а також на підприємствах, що займаються продажами. Тобто робота є, складно знайти охочих працювати.

Його думку продовжив Василь Барилюк, наголосивши, що близькість Львівщини до кордону має низку як позитивних, так і негативних ознак. Адже саме це слугує однією з причин відтоку українських спеціалістів до інших країн у пошуках гідного заробітку. Сьогодні для потенційних працівників привабливі офіційне працевлаштування, високий рівень заробітної плати, довіз до місця роботи, соціальний пакет. Як приклад активної взаємодії служби зайнятості та компаній з іноземними інвестиціями з пошуку персоналу він назвав співпрацю з японською фірмою «Фуджікура Аутомотів Україна Львів», де дві третіх штатної чисельності укомплектовано за сприяння ЦЗ, німецькою фабрикою «Бадер Україна», підрозділом французького концерну «Nexans» «Електроконтакт Україна», бельгійським заводом «НІМА» та ін. Василь Несторович також порушив питання недосконалості чинного законодавства в сфері зайнятості, у якому необхідно прописати більш жорсткі умови до поняття «прийнятна робота». «Отримуючи соціальні виплати, наші клієнти знаходять різні причини для відмови від працевлаштування, – зазначив В. Барилюк. – І, на жаль, законодавство на їхній стороні. Потрібно вдосконалити закон таким чином, щоб кошти Фонду, які здебільшого йдуть на виплату допомоги з безробіття, можна було використовувати на активні інструменти, тобто спрямовувати працедавцям для стимулювання створення нових робочих місць з метою працевлаштування безробітних, надавати повну, часткову чи солідарну компенсацію за довіз працівників до місця виконання робіт».

Наостанку Василь Несторович подякував представникам бізнес-кіл за те, що хоча й дуже повільно, але все ж відбувається процес легалізації зайнятості та детінізації заробітної плати. За інформацією Пенсійного фонду України, кількість зареєстрованих осіб, котрі сплачують єдиний внесок на загальнообов’язкове соціальне страхування, у вересні 2016 року становила 734,6 тис., тобто порівняно з відповідним місяцем торік, збільшилася на 113,4 тис. осіб або на 18,3%.