30.05.2016 | 15:48

Легалізація зайнятості – надзвичайно актуальне питання сьогодення, позаяк поширення таких негативних явищ, як виплата зарплати (або її частки) в конвертах і робота без оформлення трудових відносин мають глибокі корені й руйнують суспільство зсередини, позбавляючи майбутнього тих, хто отримує неофіційні заробітки. Саме тому фахівці Державної служби зайнятості нагадують працедавцям про те, що:

ü Розмір заробітної плати не може бути меншим за мінімальний, що передбачено ст.8. Закону України від 25.12.2015 № 928-VIІІ «Про Державний бюджет України на 2016 рік», а саме:

у місячному розмірі: з 1 січня - 1378 гривень, з 1 травня - 1450 гривень, з 1 грудня – 1550 гривень;

у погодинному розмірі: з 1 січня - 8,29 гривні, з 1 травня – 8,69 гривні, з 1 грудня – 9,29 гривні.

Мінімальна заробітна плата ‑ це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт) (ст. 95 Кодексу законів про працю України).

ü Прожитковий мінімум для працездатних осіб у 2016 році становить (ст.7 Закону України від 25.12.2015 № 928-VIІІ «Про Державний бюджет України на 2015 рік»): з 1 січня - 1378 гривень, з 1 травня – 1450 гривень, з 1 грудня - 1550 гривень.

Виплата заробітної плати працівникам здійснюється у першочерговому порядку. Всі інші платежі підприємство провадить після виконання зобов’язань щодо оплати праці (ст. 15 Закону України «Про оплату праці»).

Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть залежати від здійснення інших платежів та їх черговості (ст. 24 Закону України «Про оплату праці»).

Час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) (ст. 113 Кодексу законів про працю України).

Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів – представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата (ст. 115 Кодексу законів про працю України»).

Застерігаємо!

Безпідставна невиплата заробітної плати більш ніж за один місяць керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності карається штрафом від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Те саме діяння, якщо воно було вчинене внаслідок нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, - карається штрафом від тисячі до півтори тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до п'яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років (ст. 175 Кримінального кодексу України).

Грубе порушення законодавства про працю карається штрафом до від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, або виправними роботами на строк до двох років. Ті самі дії, вчинені щодо неповнолітнього, вагітної жінки чи матері, яка має дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, - караються штрафом від трьох тисяч до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п'яти років, або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців (ст. 172 Кримінального кодексу України).

За інформацією звертатися до відділу організації надання послуг роботодавцям Львівського обласного центру зайнятості. Тел.: 233-01-67, 245-03-11.

Усі послуги служби зайнятості – безкоштовні!