01.10.2020 | 10:06

Через ті чи інші обставини іноді складається так, що доводиться працювати в нічний час: хтось обирає подібний режим трудової діяльності за власним бажанням, когось спонукають реалії.

Однак навіть для сов такий розподіл активності може завершитися серйозними проблемами як щодо здоров’я, так і щодо особистого життя. На жаль, наш світ влаштований таким чином, що процеси в ньому не зупиняються ні на хвилину, а тому є низка професійних обов’язків, коли працівник, котрий їх виконує, у будь-яку годину дня чи ночі повинен бути на робочому місці. Йдеться про медиків, працівників рятувальних служб, поліцію, охоронців, далекобійників, а також представників багатьох інших професій. Звісно, багато хто з них працює позмінно, однак не завжди і не скрізь.

Не дивно, що доволі тривалий час не вщухають суперечки: шкідливо трудитися вночі чи ні? А якщо шкідливо, то наскільки? Чим загрожує робота в той час, коли людський організм звик занурюватися в солодкий сон? Давайте спробуємо розібратися в цьому питанні, адже для багатьох воно залишається актуальним упродовж усього життя.

Нам відомо, що людський організм – це складний механізм, який за мільйони років звик працювати за певною схемою біоритмів, і навіть десятиліття роботи в нічну зміну не зможуть перебудувати його таким чином, щоб робота вночі сприймалася як нормальне явище. А це означає, що й дозвілля в нічний час – не є природнім і негативно позначається як на моральному, так і фізичному здоров’ї.

Чому дехто погоджується працювати в нічний час? Ні для кого не секрет, що нічна праця приваблює високою оплатою праці, а для студентів, котрі вдень гризуть граніт науки, ніч – це єдина можливість заробити додаткові кошти.

Водночас є працівники, котрі переконані, що їхня активність припадає саме на нічні години: вдень вони мляві, не здатні раненько вставати, а от вночі –повні сили і активності. Таких, звісно, небагато, і це – унікальні особистості, котрі справді, без найменшої шкоди для власного здоров’я, здатні змінити денну працю на нічну.

До переваг такого графіка відносять також факт, що вдень багато хто віддає себе своїй сім’ї, може милуватися світловим днем, ходити за покупками, відвідувати різні установи тоді, коли інші прив’язані до офісного крісла. Але тоді треба вдень виспатися, а зробити це при денному шумі та сонячному світлі доволі проблемно.

Хтось, працюючи в нічні зміни, уникає докучливого начальника, інші – оминають сімейні конфлікти (ввечері, коли вся сім’я збирається у будинку, йому вже треба бігти на роботу). Який би з варіантів не вплинув на подібне рішення, висновок для всіх залишається один – нічна робота позначається на здоров’ї.

У чому небезпека? Учені давно дійшли висновку, що, порушуючи природній ритм життя, особа першочергово наражає на небезпеку роботу серця і судинної системи. Якщо кожен день або навіть через день йти наперекір природі і біоритмам, то автоматично підвищується ризик розвитку різних серцевих захворювань, підвищується дратівливість, нервозність і депресивний стан.

А ще робота в нічний час порівнюється з серйозними вадами, наприклад, курінням або алкоголем. Доведено, що нічне неспання впливає на рівень лептину, гормону ситості, та інсуліну, що призводить до підвищеного апетиту в нічні години. Люди, котрі працюють вночі, частенько влаштовують собі щільні перекуси, навіть не замислюючись над тим, що в цей час процеси метаболізму сильно уповільнені, а отже ризик набрати зайву вагу зростає в кілька разів.

Нічні зміни можуть провокувати підвищення рівня цукру в крові та артеріального тиску, що може спричинити діабет. Результати останніх досліджень довели, що робота вночі підвищує ризик розвитку онкологічних захворювань на 40%, особливо провокує рак грудей або прямої кишки у жінок, а також простати у чоловіків.

У чому ще криється  небезпека роботи у нічні зміни? Головний мінус – брак уваги, через що можна зробити більше помилок, про що говорять статистичні дані: саме вночі лікарі частіше приймають неправильні рішення, водії створюють аварійні ситуації, а працівники підприємств ризикують травмуватися на виробництві.

У тих, хто роками працює у подібному режимі, істотно псується характер: вони стають схильними до бурчання, швидко дратуються, у них зростає агресія, накопичується втома.

У сім’ях, де графіки батьків і дітей не збігаються (діти приходять зі школи, а батьки йдуть у ніч на роботу) можуть виникнути проблеми у спілкуванні, а звідти – труднощі у вихованні та розумінні один одного.

Усе це, звісно, зрозуміло, однак, що робити, якщо виходу немає і доводиться працювати саме вночі? Тоді ви повинні забезпечити собі повноцінний відпочинок вдень: спати не менше 7-8 годин, бажано 5-6 годин у першій половині дня і 1-2 перед роботою. Тоді ви будете бадьорішим на робочому місці.

Не забувайте про правила харчування: уникайте вночі жирної та важкої їжі, надавши перевагу легким перекусам: овочам, фруктам, йогуртам, фрешам.

Не переборщуйте з енергетиками і кофеїном. Якщо сильно хочеться спати, краще з’їсти фрукт або випити сік. Це наситить вас вітамінами і сприятиме на якийсь час припливу енергії.

За матеріалами інтернет-видань 

Джерело: poradumo.pp.ua