18.07.2018 | 09:36

Життя – не поле, його не перейдеш, і гірко, коли літа добігають полудня або вже перетнули цей рубіж, а ти й досі не працював так, щоб душа співала, щоб втома і задоволення гармонійно поєднувалися, щоби встаючи зранку, бажалося якомога швидше зайнятися улюбленим ділом. Одначе, руки опускати не варто, а навпаки – треба сміливо торувати шлях до нових горизонтів.

А допоможе у цьому ваучер. Вас цікавить, що це таке? Якщо говорити доступно, то ваучер – це такий собі бонус або шанс для окремих пільгових категорій громадян або осіб зрілого віку змінити життя на краще через програму професійного навчання коштом держави. А в ділових документах під поняттям ваучер розуміється документ встановленого взірця, що дає особі право на перепідготовку, підготовку на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні, спеціалізацію, підвищення кваліфікації у навчальних закладах. Вишкіл здійснюється в освітніх установах, які мають ліцензію на такий вид діяльності.

Ваучером, який уповноважена видавати служба зайнятості, можуть скористатися особи вікової категорії «45+», страховий стаж котрих перевищує 15 років, а також представники окремих пільгових груп населення, для котрих нема обмежень у віці. Це – вимушені переселенці, демобілізовані учасники антитерористичної операції з числа інвалідів, особи, демобілізовані з військової служби (окрім військовослужбовців строкової служби), котрі не набули права на пенсію. Ваучери видаються для підвищення рівня конкурентоспроможності на ринку праці. Для прикладу, ви хочете працевлаштуватися на більш оплачувану роботу, однак для цього вам бракує професійних знань, тобто освіти. Завдяки ваучеру ви можете освоїти навчальну програму та підвищити свою професійну компетентність коштом держави без додаткових власних фінансових витрат. Слід зазначити, що особи, визнані у визначеному законодавством порядку безробітними, скористатися ваучером не можуть. Для них передбачені інші програми професійного навчання, перенавчання і підвищення кваліфікації за скеруванням служби зайнятості.

Алгоритм видачі цього фінансового документа доволі простий і прописаний у «Порядку видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності осіб на ринку праці», що затверджений постановою Кабміну України від 20.03.2013 року № 207. Щоби скористатися ваучером, претендент повинен написати заяву на ім’я керівника будь-якого центру зайнятості, подати паспорт, трудову книжку, документ про освіту та реєстраційний номер облікової картки платника податків (окрім осіб, котрі через свої релігійні переконання відмовилися від його прийняття). Якщо трудова книжка зберігається за місцем роботи, необхідно подати її копію, засвідчену працедавцем. Важливий момент: з часу отримання ваучера особа упродовж 90 календарних днів повинна укласти договір з навчальним закладом, де здобуватиме професійну освіту. До слова, ваучери видаються одноразово, їх не зможуть отримати особи без професійно-технічної або вищої освіти, ті, хто упродовж останніх трьох років проходив перепідготовку за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, і, як уже було зазначено вище, безробітні, що шукають роботу за посередництва служби зайнятості. Треба врахувати, що вартість ваучера встановлюється у межах плати за навчання, але не повинна перевищувати десятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (станом на 1 січня 2018 р. – 17620 гривень). Якщо ж сума більша за максимальну величину, то оплату різниці вартості навчання компенсує особа чи працедавець (за згодою).

З початку дії «Порядку видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності осіб на ринку праці» ваучер на навчання у нашій області отримали 1568 осіб. Здебільшого вони видавалися на перепідготовку за робітничими професіями. Для прикладу 92 жителі Львівщини отримали ваучер для навчання за професією «бджоляр», 34 – водій навантажувача, 55 –тракторист, 59 – плодоовочівник. 129 – електрогазозварник, 19 одержали ваучер на підвищення кваліфікації за спеціальністю «медсестринство». А загалом Міністерство соціальної політики України затвердило 53 професії або спеціальності, для навчання за якими може бути виданий ваучер. Їхній повний перелік розміщений на сайті Державної служби зайнятості у розділі «Навчання».

Наталія Кінь, заступник начальника відділу організації професійного навчання Львівського обласного центру зайнятості