03.08.2020 | 10:51

Аби привернути увагу громадськості до проблем торгівлі людьми та підвищити рівень обізнаності населення про ризики нелегального працевлаштування та трудової міграції, а також з нагоди відзначення Всесвітнього дня боротьби з торгівлею людьми у Бродівській районній філії Львівського обласного центру зайнятості тривають інформаційні вебінари на тему: «Ризики нелегальної трудової міграції».

Під час дистанційних розмов з безробітними висвітлюються питання трудової міграції, її види та причини. Доноситься інформація про хибні стереотипи щодо трудової експлуатації, схеми шахрайства у роботі фірм-посередників, прийоми та методи нечесних працедавців, котрі прагнуть задарма використати робочу силу. Чимало уваги зосереджується на загальних правилах безпечних вояжів за межами рідної країни.

Якщо ви вирішили шукати щастя в інших державах, вам знадобляться наші поради.

1. Закордонний паспорт, візу та проїзні документи оформляйте, а вартість послуг оплачуйте особисто. Це не дасть можливості торговцям людьми втягнути вас у боргову кабалу або вчинити злочин щодо інших осіб за вашими документами.

2. Торговці людьми можуть ввести вас в оману, використовуючи:

• різного роду фірми з посередництва у працевлаштуванні за кордоном;

• туристичні, шлюбні та модельні агенції, служби знайомств, агенції шоу-бізнесу;

• оголошення, рекламу в засобах масової інформації та мережі Інтернет. Не реагуйте на ті, які не відповідають вимогам законодавства (не вказана повна назва фірми, її адреса, номер ліцензії та орган ліцензування, що її видав);

• незнайомих людей, а іноді навіть ваших родичів, знайомих, друзів, сусідів або колег по роботі чи навчанню.

3. Переговори про навчання, працевлаштування, туристичні подорожі чи шлюб не ведіть наодинці з агентом. Запросіть із собою довірену особу (це може бути хтось із близьких). З’ясуйте у агента фірми чи підприємця наявність ліцензії про надання послуг із посередництва в працевлаштуванні за кордоном.

4. Для працевлаштування за кордоном необхідно укласти трудовий договір (контракт), складений зрозумілою для вас мовою. Такий документ укладається у двох примірниках, один з яких залишається у вас. Не провадьте оплату за посередництво в працевлаштуванні.

5. Для виїзду за кордон з метою легального працевлаштування необхідно отримати трудову візу. Працевлаштування за туристичною чи гостьовою візою може закінчитися нелегальним положенням, експлуатацією, ув’язненням та принизливою депортацією.

6. Термін перебування на території іноземної держави вказаний у візі. Не користуйтеся послугами незнайомих осіб, котрі пропонують вам послуги щодо подовження цього терміну.

7. За жодних обставин нікому не довіряйте документи, що засвідчують особу.

8. Залиште рідним чи близьким копії своїх документів: паспорта громадянина України, закордонного паспорта, візи, контракту, свідоцтва про народження, проїзних квитків та нещодавно зроблене фото, а також номери телефонів працедавця, знайомих за кордоном, посольства (консульства) України, номер телефону і адресу, де маєте намір зупинитися.

9. Подбайте про наявність копій національного та закордонного паспортів. Це значно спростить процедуру їх відновлення в разі необхідності відновлення документів для повернення в Україну.

10. Якщо ви опинилися за межами рідної країни у скрутному становищі, звертайтеся до посольства (консульства) України, яке діє у цій країні, або до Міністерства закордонних справ України. Також можете звернутися до громадських і благодійних організацій з проханням надати вам допомогу.

Бродівська районна філія Львівського ОЦЗ