31.01.2018 | 10:26

Реалізовуючи соціально-економічну політику держави, представники служби зайнятості разом з працедавцями націлені забезпечувати краян продуктивною та вільно обраною роботою. Окремо здійснюються заходи, що сприяють працевлаштуванню громадян, котрі недостатньо конкурентоспроможні на ринку праці. До таких згідно із нормамиукраїнського законодавства належать:

– один з батьків або особа, котра їх замінює імає на утриманні дітей віком до шести років або виховує без одного з подружжя дитину віком до 14 років чи дитину-інваліда, утримує без одного з подружжя інваліда з дитинства та/або інваліда І групи;

– діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, особи, яким виповнилося 15 років та які за згодою одного з батьків (особи, яка їх замінює), можуть, як виняток, бути працевлаштованими;

– особи, звільнені після відбуття покарання або примусового лікування;

– молодь, що закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася із строкової військової або альтернативної служби і вперше приймається на роботу;

– краяни, котрим до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років;

– особи з інвалідністю, що не досягли пенсійного віку;

– учасники бойових дій.

Для забезпечення прийнятним місцем праці безробітних, котрі мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, крім краянам з нозологіями, що не досягли пенсійного віку, підприємствам, установам та організаціям з кількістю найманого персоналу понад 20 осіб, встановлюється квота у розмірі 5 відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік.

Відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» підприємства самостійно розраховують зазначений показник, враховуючикількість громадян, що трудяться на фірмі чи компанії на умовах повної зайнятості.Обов’язковою умовою для працедавців є щорічне подання до базових центрів зайнятості відомостей про виконання встановленої квоти, а отже працевлаштування соціально незахищених громадян.

Посадовці служби зайнятості відкриті до співпраці з місцевими підприємствами у частині забезпечення представників найбільш уразливих верств населення прийнятним місцем праці. Для цьогодіють активні програми, зокрема,організовується професійна підготовка, перепідготовка або підвищення кваліфікаціїособи чи стажування її безпосередньо на робочому місці. Важливо лише надати до ЦЗінформаціюпро попит на робочу силу (вакансії), у тому числі на перспективу.

Принагідно інформуємо, що фірмам, які створюють нові робочі місця та працевлаштовують на них безробітних, передбачена компенсація єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Тетяна Котишин, начальник відділу взаємодії з роботодавцями Бродівського районного центру зайнятості