21.12.2020 | 09:57

Україна обрала шлях ринкових реформ – цивілізовану модель суспільно-економічного розвитку. Державна служба зайнятості – невід’ємний атрибут цього вибору. Вона виконує посередницькі функції на ринку праці від імені держави, отже поява такої інституції, яка є своєрідним буфером між працедавцем і незайнятими громадянами, – цілком логічне і закономірне явище. Обслуговування клієнтів в умовах, коли суспільство переживає болісний період становлення, – завдання не з легких. Ситуація на ринку праці завжди була і залишається напруженою, тому нашим фахівцям доводиться докладати максимум зусиль, аби заходи активної політики зайнятості успішно втілювалися в життя та приносили користь суспільству.

У грудні цього року виповнюється 30 років з часу заснування Державної служби зайнятості України. Це – не просто ювілейна дата, а й чудова нагода провести ревізію зробленого, переосмислити пройдений шлях, проаналізувати напрацювання та здобутки.

Які ж були результати роботи за цей період? Назву декілька цифр. Чисельність безробітних станом на 01.01.2000 року в районі становила 8667 осіб, а офіційний рівень безробіття тоді складав 12,34 відсотки. За 30 років скористалися послугами Яворівської служби зайнятості понад 900 тис. осіб, працевлаштовано на вільні робочі місяця та вакантні посади більш як 33 тис., скеровано на оплачувані громадські та інші роботи тимчасового характеру понад 8,6 тис. краян, охоплено професійною підготовкою, перепідготовкою та підвищенням кваліфікації більш як 9 тис. безробітних, скеровано на сезонні роботи за межі області понад 2 тис. жителів району, одноразовою виплатою допомоги з безробіття для організації підприємницької діяльності скористалися 640 осіб, за рахунок надання працедавцям дотації та компенсації витрат зі сплати єдиного соціального внеску в районі створено 950 нових робочих місць.

Принагідно хочу підкреслити, що служба зайнятості працює у відповідному правовому полі, має певні функції, права та повноваження. Але без міцної матеріально-технічної бази виконувати посередницькі функції було б вкрай складно. Саме розв’язанню цієї проблеми свого часу було зосереджено багато уваги і зусиль.

У 1997 році розпочалася комп’ютеризація районного центру зайнятості, а програмний продукт, у якому вперше формувалася база безробітних і працедавців, називався ППП «Зайнятість». Символічно, що календарний відлік нового тисячоліття позначився для служби зайнятості двома переломними подіями: введенням з 01.01.2001 року системи соціального захисту безробітних на страхових засадах відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та активним впровадженням Єдиної технології обслуговування незайнятого населення, зорієнтованої на максимальне використання можливостей служби і потенціалу тих, хто звертаються по допомогу в працевлаштуванні.

У 2002 році ще одна новація – перехід на Єдину інформаційно-аналітичну систему (ЄІАС), тобто автоматизовані всі виробничі процеси з питань обслуговування клієнтів – працедавців і пошуковців роботи – для надання їм якісних соціальних послуг.

За підтримки Міністерства праці та соціальної політики України, Державного центру зайнятості, обласної державної адміністрації, обласного центру зайнятості, районної державної адміністрації, районної та міської ради нам вдалося у роботі досягнути суттєвих зрушень. У 2005 році введене в експлуатацію новозбудоване приміщення районного центру зайнятості, яке оснащене сучасними меблями, інформаційними стендами, а всі робочі місця комп’ютеризовані. Одне слово, створені необхідні, можна сказати, європейські умови як для клієнтів, так і спеціалістів центру зайнятості, запроваджена ІР-телефонія.

У 2010 році центр зайнятості перейшов на ЄТНАСП. Із 2011 року запроваджена ЄІАС(.NET), з згодом – нові програмні продукти: ППП «Бухгалтерія», «Фінансування», «Матеріально-технічна база», «Справочинство», «Електронна звітність», «Електронний кабінет роботодавця», «Електронний кабінет безробітного».

Із 02.10.2017 року Яворівський районний центр зайнятості реорганізований і перейменований на Яворівську районну філію Львівського обласного центру зайнятості. Ми розуміємо, що у динамічному сьогоденні часу на роздуми немає, доводиться перебудовуватися «на ходу» та постійно тримати руку на пульсі життя.

Реалізація складних і відповідальних завдань, які уповноважена виконувати служба зайнятості, вимагає від кожного працівника значних зусиль, наполегливості, творчого підходу і водночас чуйності, людяності під час спілкування з відвідувачами, а ще – прагнення знайти вихід з найскрутнішої ситуації, бажання допомогти клієнтам знайти роботу до душі, повернути віру  та вселити надію у те, що кожний може змінити своє життя на краще.

Наш пріоритет – ефективна взаємодія із клієнтом номер один – працедавцем, а також іншими соціальними партнерами, діяльність яких тісно пов’язана з питанням регулювання попиту та пропозиції робочої сили. Важливий критерій нашої роботи – надання якісних соціальних послуг, а незмінне кредо – якісне вирішення кадрових питань. Адже ми працюємо для людей, в ім’я людей та задля їхнього блага.

З нагоди 30-річчя державної служби зайнятості щиро вітаю колег зі святом. Бажаю міцного здоров’я, добробуту, миру, спокою, здійснення мрій і сподівань, натхнення і творчих успіхів, життєвої снаги і оптимізму. Хай ваша життєва стежина буде світлою і прозорою, не знає жодних перешкод. Щиро зичу не знати горя і розлуки, впевнено йти у день завтрашній! Хай щастить вам завжди і в усьому!

Михайло Вигринович, директор Яворівської районної філії Львівського ОЦЗ