02.11.2020 | 10:24

Майже завжди при виборі професії ми чуємо слово «престижність». Якщо звернутися до словника французької мови, побачимо, що слово «prestige» означає «авторитет», «повага».

На мій погляд, є кілька критеріїв, за якими можна було б судити про престижність професійної сфери діяльності: потрібність, корисність для оточуючих; потреба в певних професійних, особливо вузькопрофільних, та особистих якостях; матеріальна винагорода за виконану роботу.

Перша сходинка «престижного» рейтингу досить передбачувана на сьогоднішній день. Оволодіти мовою програмування означає оволодіти мовою, якою спілкується весь світ. Дипломовані програмісти зараз можуть знайти хорошу високооплачувану роботу як в Україні, так і за кордоном.

Це ж стосується і юристів. Саме тому їх зараз немало, але достойних не так багато. Щоб стати висококласним фахівцем, потрібно старанно працювати та підвищувати кваліфікацію. Ринок праці перенасичений, і працедавець обирає найкращих. Така ж ситуація з економістами, менеджерами, педагогами.

Тепер давайте поринемо у світ робітничих професій. Багато хто не вважає престижною роботу в цеху чи на будівельному майданчику. Усім чомусь хочеться працювати в офісі. А дарма…Чим менше бажаючих отримати робітничий фах, тим ціннішими будуть такі спеціалісти. Погодьтеся, що без токарів, електриків, зварників, мулярів, кухарів, перукарів у житті просто не обійтися. І, як результат, електрогазозварник, котрий вміє бездоганно з’єднати деталі складної конфігурації, або кухар, що володіє навичками приготування страв народів світу, працевлаштується з першої спроби та заробить набагато більше, аніж менеджер з персоналу.

Досвід фахівців служби зайнятості говорить, що вища освіта, яка стала нормою, не гарантує конкурентоспроможності. Сьогодні на ринку праці майже 65% вакансій – це пропозиції працевлаштування для представників робітничих професій. І потреба у таких працівниках щороку зростає. Тому ми радимо замислюватися про майбутній фах дитини ще зі старших класів, постійно вивчаючи потреби ринку праці.

Освоєння робітничої професії нерідко дає старт до власного бізнесу. Адже зчаста кваліфіковані робітники переходять від постійної найманої праці до виконання приватних замовлень, що дозволяє їм розпоряджатися на власний розсуд вільним часом, формуючи гнучкий робочий графік «під себе». З іншого боку, той, хто надає послугу, також може формувати розцінки на свою діяльність.

Згадаймо, як гарно звучать рядки з усім відомої дитячої пісні: «Всі професії потрібні, всі професії важливі». Так воно й є!

Олена Шевченко, начальник відділу активної підтримки безробітних Бориславської міської філії Львівського ОЦЗ