22.07.2020 | 10:53

Нещодавно в ефірі «Радіо Слово» (100,2 FM) директор Бориславської міської філії Львівського ОЦЗ Галина Цибенко відповідала на запитання, які найбільше хвилюють громадськість щодо ситуації у сфері зайнятості. Публікуємо окремі тези для користувачів соціальних мереж.

– Що змінилося в роботі служби зайнятості міста Борислава під час карантину?

– Для більшості людей в світі період карантину виявився дуже непростим як в психологічному, так і в матеріальному плані. Для Бориславської служби зайнятості криза також стала справжньою перевіркою на витривалість й професійність. У той час, коли у зв’язку з поширенням коронавірусу бізнес в нашому місті й регіоні почав призупиняти, а подекуди й згортати діяльність через загрозу здоров’ю чи життю працівників, нам довелося та й надалі витримувати тривалі навантаження, хоча й працюємо в дистанційному режимі. Дуже різко зросла реєстрація безробітних, численнішими стали звернення роботодавців.

– Як виглядає робота дистанційно?

– Це – щоденне обслуговування клієнтів здебільшого засобами телефонного чи електронного зв’язку. Працюють стаціонарні телефони гарячих ліній (4-16-91, 4-27-24, 5-07-44), мобільний (0502905709, 0931461982) та інтернетзв’язок, електронна пошта (boryslav@locz.gov.ua). Маємо дуже багато онлайн-сервісів як для шукачів роботи, так і для працедавців. Очні контакти з клієнтами у приміщенні намагаємося звести до мінімуму, хоча це не завжди вдається, бо всі довкола звикли до живого спілкування. Та й практика це підтверджує. Левова частина документації, яку ми опрацьовуємо щоденно, надходить саме через скриньки для кореспонденції, що розміщенні відразу біля входу.

– Як відбувається реєстрація безробітних?

– Процедура реєстрації у період карантину надзвичайно спрощена. Достатньо за власним підписом виповнити дві заяви на підставі даних паспорта, трудової книжки, відомостей про освіту та ідентифікаційного коду й покласти їх у скриньку, про яку ми говорили раніше, або надіслати на нашу електронну пошту, або ж скористатися цифровим сервісом «ДІЯ». Варіантів достатньо.

Спробую знайти таку форму порівняння, щоб було зрозуміло наскільки все змінилося. Приміром, візьмемо 2019 рік. Тоді в середньому щомісяця ми реєстрували 100-115 безробітних, у період карантину зареєстровано: в квітні – 452 особи, що в 4 рази більше, у травні – 329 осіб або в 3 рази більше, у червні – 227 осіб або в 2 рази більше. Навіть якщо й прослідковується певна тенденція до зниження реєстрації громадян, за ці три останні місяці, то все одно це – в рази більше, аніж торік. Станом на 1 липня 2020 року в Бориславі на обліку перебуває 1335 безробітних.

– Мешканці яких населених пунктів звертаються до центру зайнятості в Бориславі?

– Відповідно до чинного законодавства громадяни самостійно обирають місце реєстрації у службі зайнятості. Так ось у структурі безробітних, котрі перебували цього року в нас на обліку, – 27% тих, хто мешкає за межами Борислава. Тобто майже кожний третій безробітний – зі Східниці, Попелів, Ясениці, Рибника, Старого і Нового Кропивника, Опаки, Підбужа, менше але також є – з Довгого, Залокотя, Ластівок, Майдану, Дережич. Як бачите, доволі значна частина жителів Дрогобицького району отримує послуги в Бориславській службі зайнятості, бо за транспортною доступністю їм зручніше шукати роботу в Бориславі чи Східниці.

– Які саме категорії громадян звертаються за статусом безробітного?

– Понад 60% громадян, котрі зареєструвалися під час карантину, були звільнені з роботи в 2020 році, інші – не працювали понад рік. Є звісно й такі, що згідно з поданими даними офіційно не займалися трудовою діяльністю більш як 10 років, їх майже 7%. Можемо припустити, що це ті особи, котрі працювали за кордоном або перебували у неформальних трудових відносинах. Та все-таки хочу наголосити, що переважна більшість громадян втратили роботу в 2020 році.

– Чи відбулися зміни у виплаті допомоги з безробіття?

– Так. Допомога з безробіття призначається з дня подання заяви до центру зайнятості, тобто з першого дня звернення. Мінімальний розмір у період карантину становить – 1000,0 грн (до карантину  було 650,0 грн), максимальний, як і передбачено чинним законодавством не перевищує 4-х кратного розміру прожиткового мінімуму і з  липня поточного року складає 8788 грн. Особи, котрі звільнилися під час карантину за власним бажанням (стаття 38 Кодексу Законів про працю), отримують допомогу з дня її призначення. На кінець звітного періоду в Бориславській філії отримували матеріальне забезпечення з безробіття  1066 осіб. Зазвичай допомога з безробіття нараховується за період між відвідуваннями безробітних центру зайнятості, під час карантину телефонна розмова кар’єрного радника з безробітним прирівнюється до візиту, фіксується в особовій справі як надана послуга. Якщо з клієнтом відсутній телефонний зв’язок, то відповідно гроші за цей період не нараховуються.

– Чи вдається якісно надавати послуги при такій чисельності безробітних?

– Щоб не втратити якість надання послуг клієнтам, було прийняте рішення про перерозподіл функціональних обов’язків і зараз в нашому центрі зайнятості визначено п’ять фахівців, котрі виконують обов’язки кар’єрного радника, кожен з них обслуговує в середньому 280 безробітних. Це – одне з найбільших навантажень серед філій та центрів зайнятості у Львівській області. Функції реєстраторів, тобто тих фахівців, котрі щоденно першими опрацьовують заяви зі своїми основними обов’язками поєднують фахівці з профорієнтації, юрисконсульт, начальник відділу, заступник директора та й, за потреби, директор.

Усі дії фахівців служби зайнятості, включаючи нарахування виплат, безробітні можуть бачити в своєму електронному кабінеті, який ми допомагаємо створити за умови наявності в особи електронної пошти. Допомога нараховується подекадно.

– Чи передбачена фінансова підтримка бізнесу в період карантину?

– Підприємства, які в період карантину призупинили свою діяльність через загрозу поширення епідемії, мають право на виплату допомоги з часткового безробіття для найманих працівників за умови збереження робочих місць, а також фізичні особи-підприємці, котрі займаються бізнесом одноосібно. До служби зайнятості за фінансовою підтримкою необхідно звернутися в термін до 90 календарних днів з дня призупинення виробничої діяльності, виплат розмір визначається як 2/3 від втраченого заробітку та не може перевищувати встановленого законодавством розміру мінімальної заробітної плати.

– Чи багато підприємств Борислава скористалися такою підтримкою?

– У Бориславі доволі багато підприємств зупинили підприємницьку діяльність у середині березня. Це –  кафе, бари, перукарні, готелі, салони краси й інші, тому масово почали до нас звертатися претенденти на державні кошти у першій половині червня, бо спливав встановлений законодавством термін – 90 календарних днів. Тому в нас була доволі гаряча декада, коли в день ми опрацьовували від 70 до 100 заяв. Нагадаю, що у відділі взаємодії з роботодавцями працюють лише 4 фахівці. Але ми задіяли всі ресурси й нікого не залишили поза увагою. А найважливіше те, що жодному бориславському чи східницькому підприємству не відмовлено у наданні такої допомоги, бо наші фахівці ретельно опрацьовували всі матеріали та надавали професійні консультації. До слова, рішення приймає Львівський обласний центр зайнятості, а для цього ми надсилаємо документи спочатку електронним шляхом, а потім передаємо колегам у Львів оригінали. За наслідками надання інтенсивних послуг правом на виплату допомоги з часткового безробіття скористалася 21 юридична фірма й 75 підприємців, щоб підтримати понад 700 найманих працівників. До них приєдналося 340 фізичних осіб-підприємців, котрі провадять діяльність самостійно без використання додаткової робочої сили. Станом на 14.07.2020 року ми замовили понад 5,0 млн грн для згаданих виплат, майже 4,0 млн вже профінансовано. Вважаємо це суттєвою підтримкою держави в такий незвичний для всіх час.

– Щодо пропозицій на ринку праці.

– Звичайно, що на ринку праці в період карантину пропозицій роботи було обмаль. Тим не менше з початку року нам вдалося зібрати понад 600 вакансій, працевлаштувати 555 осіб. Основні замовлення були на пошук продавців продовольчих або непродовольчих товарів, слюсарів, різноробочих, бухгалтерів. У червні активніше добирали претендентів на роботу кухонними працівниками, офіціантами, кухарами, бо через послаблення карантину бізнес помалу розпочав відновлювати діяльність. У даний час шукаємо чергового в один з готелів Східниці, є потреба у електромонтерах й водіях, наявні пропозиції працевлаштування для лікаря-стоматолога та сестри медичної зі стоматології, енергетика, адміністратора системи з суміщенням функцій верстальника газети, актуальними залишаються вакансії для продавців продовольчих товарів.

За інтернет-матеріалами