27.10.2016 | 12:23

Так звучала назва круглого столу, який відбувся 26 жовтня поточного року у рамках Ярмарку кар’єри, організованого Львівським обласним центром зайнятості спільно з вищим професійним училищем харчових технологій.

Опісля вітальних слів очільниці ВПУ Н. Склярчук, до розгорнутого діалогу доєдналася О. Іванчук, заступник директора ЛОЦЗ, котра повела мову про ситуацію на молодіжному ринку праці регіону. Оксана Степанівна, оперуючи статистичними даними, розповіла, що чисельність краян віком 15-34 роки серед постійного населення Львівщини упродовж останніх п’яти років суттєво знизилася і становить майже 720 тис. осіб, а це – 28% від загальної кількості мешканців області. Звертаючи увагу присутніх на роздавальний матеріал, вона зазначила, що у січні-вересні поточного року фахівці ОЦЗ надавали соціальні послуги 24,5 тис. безробітних з числа молоді. Серед тимчасово непрацюючих випускників навчальних закладів найменший відсоток складають саме вихованці профтехучилищ. «У нас є чимало вакансій з гідною заробітною платою для кухарів і швачок, та, на жаль чи на щастя, немає безробітних з досвідом роботи у цих галузях», – сказала О. Іванчук.

Демонструючи презентацію щодо подолання дисбалансу попиту та пропозиції робочої сили на ринку праці, заступник директора НМЦ ПТО у Львівській області Н. Рибак вкотре підкреслила, що найбільша проблема молодіжного безробіття полягає у тому, що працедавці ставлять надто високі вимоги до випускників, у тому числі щодо досвіду роботи. А вчорашні спудеї мають дещо завищені амбіції. Вважаючи себе першокласними спеціалістами, вони не поспішають трудитися за 2-3 тис. гривень. Серед інноваційних процесів, які запропонувала впровадити Наталія Богданівна, – створення навчально-практичних центрів ПТО та віртуальних фірм, де б хлопці та дівчата мали змогу ще у студентські роки набиратися досвіду. Йшлося також про налагодження співпраці з європейськими фондами та організаціями, обмін знаннями у рамках

міжнародного співробітництва тощо.

Уважно вислухавши колег, І. Янчишин, співзасновник асоціації кулінарів Західна Шеф Група, зауважив, що висловлені ідеї є доволі хорошими та перспективними, але процес вишколу майбутніх чи то пекарів, чи продавців продовольчих і непродовольчих товарів, чи офіціантів і барменів необхідно пришвидшувати. «Нині Галичина стала прогресивним регіоном і потребує майже п’ять тисяч кваліфікованих кухарів. Водночас навчальні заклади щорічно випускають не більше двох сотень спеціалістів цього профілю!», – резюмував п. Іван.

– Варто перекваліфіковувати або ж розширювати напрями спеціалізації училищ, що готують кадри за актуальними професіями, пропагувати здобуття фаху не банкіра чи юриста, що, зазвичай, поповнюють лави безробітних, а тих, якого з руками і ногами візьмуть на роботу одразу ж після вручення диплому, – долучився до розмови Тарас Яровий, директор ресторації Бачевських. – Хочу також додати до списку нагальних проблем невідповідність норм освітнього законодавства реаліям сьогодення. Адже термін навчання невиправдано

затягнутий, а повинен якомога більше відповідати ринковим потребам і вимогам працедавців до якості робочої сили.

Не втримався від коментаря і Василь Келеман, завідувач організаційним відділом обласної профспілки АПК: «Окрім перелічених факторів, раджу також звертати увагу на особисті побажання хлопців і дівчат, враховувати їхні нахили та здібності, мрії та побажання щодо майбутньої трудової стежини».

Поділилися своїми думками і присутні на заході освітяни: Оксана Рик, методист ТМЦ ПТО у Львівській області, Світлана Демус, завідувач відділу кадрової агенції Львівського кооперативного коледжу економіки і права, Марія Кіска, директор ВПУ торгівлі і сфери послуг. Вони погоджувалися з твердженням, що необхідно ще зі шкільної лави орієнтувати учнів на здобуття затребуваних професій, готувати спеціалістів, за якими нині полюють працедавці. Відрадно, що чимало ПТУ кооперують з такими підприємствами як мережа супермаркетів «Рукавичка» та «Хлібпром», забезпечуючи їх потрібним персоналом.

Як і годиться, підбила підсумки діалогу директор училища Наталія Склярчук. Вона закликала присутніх до тісної співпраці, акцентувала увагу на необхідності створення якісного рекламного продукту, а також подякувала за участь у Ярмарку кар’єри.