29.09.2021 | 12:25

Стрімкий розвиток і впровадження практично в усі сфери життєдіяльності новітніх інформаційних технологій спричиняє відмирання одних професій і появу нових, більш сучасних. Діджиталізація, роботизація, автоматизація, штучний інтелект, хмарні обчислення, віртуальна реальність – ці та інші тренди робочих місць визначають вимоги до навичок, кваліфікацій і професій майбутнього. Проте за будь-яких умов у професійній сфері знадобляться hard і soft skills, тобто тверді та м’які навички.

Hard skills (у перекладі з англійської – «тверді» або «жорсткі» навички) – це професійні або технічні здібності, які необхідні для роботи конкретного фахівця. До них ми відносимо цифрові компетенції, зокрема медіаграмотність, уміння працювати з даними, комунікувати та взаємодіяти у цифровому суспільстві, створювати цифровий контент (у т. ч. шляхом програмування), розв’язувати проблеми у цифровому середовищі. Невід’ємна навичка – багатомовність, позаяк розвиток всесвітньої мережі інтернет стирає кордони, дає можливість спілкуватися представникам з різних куточків світу, а для цього треба володіти іноземними мовами.

Які ж «м’які» (soft skills) навички будуть потрібні? Це – критичне мислення, здатність аналітично оцінювати та аналізувати інформацію, креативність або вміння знаходити нестандартні рішення та продукувати нові ідеї, адаптивність – здатність бачити нові можливості у складних ситуаціях і, звісно, емоційний та соціальний інтелект, тобто властивість розуміти себе та інших й взаємодіяти з ними.

Якщо раніше після закінчення вишів знання студентів були актуальними ще довго, то сьогодні в кращому разі це – півроку. Після чого знання у професійній сфері треба оновлювати. Тож наступний важливий тренд – необхідність вчитися та самовдосконалюватися упродовж усього життя.

А які ж професії будуть затребуваними в майбутньому? У найближчі роки незмінним залишиться попит на кваліфікованих робітників, котрих і зараз бракує на ринку праці. Йдеться про швачок, електрогазозварників, монтерів кабельного виробництва, електромонтерів, водіїв тощо. Водночас спостерігається надлишок випускників вишів за спеціальностями «економіка», «юриспруденція», «менеджмент».

Невдовзі такі професії як кошторисник, статистик, бухгалтер, коректор, бібліотекар, копірайтер відійдуть у минуле, їх замінять спеціалізовані програми. Роботу маклерів і рієлторів виконуватимуть сервіси з нерухомості, інтернет-послуги з підбору трансферу, проживання, планування дозвілля витіснять турагентів, не потрібні будуть банківські операціоністи, позаяк здебільшого фінансові операції відбуваються у всемережжі або проводяться безготівково. Паперові гроші відмиратимуть, тому знадобляться профі, що конвертуватимуть живий «кеш» в електронну валюту та навпаки.

У недалекому майбутньому будуть виникати чи ставати більш затребуваними професії та спеціальності, які знаходяться на стику різних галузей економіки. Для прикладу, у сфері охорони здоров’я появиться ІТ-медик, що займатиметься створенням програмного забезпечення для лікувального та діагностичного обладнання (медицина та ІТ), натомість розробник кіберпротезів та імплантів поєднає знання інженерії та анатомії.

Урбанізація, ріст міст, зростання тарифів і необхідність в енергозаощадженні – усе це в комплексі позначиться на будівельній індустрії, де затребуваними будуть проєктанти інфраструктури розумного будинку. Необхідність свіжих продуктів у великих містах, зокрема овочів і фруктів, зумовить розвиток сіті-фермерства, оскільки врожай буде вирощуватися на дахах чи стінах висотних будинків.

У сфері безпеки користуватимуться попитом психологи з адаптації до нової реальності, знищувачі цифрових слідів, радники з питань особистої конфіденційності, інженери з доповненої реальності тощо.

Оскільки середній вік у світі зростає, літніх людей стає більше, вони матимуть потребу в отриманні послуг консультанта зі здорової старості.

Зростання кількості відходів і сміття вже зараз є нагальною проблемою, тому інженери з переробки відходів теж будуть потрібні.

Передбачити всі професії, які будуть користуватися попитом через 5-7 років, неможливо. Без сумніву, запропонований читачам список поповниться новими назвами, про які ми ще не чули. Але, не зважаючи на обраний вид діяльності, завжди буде цінуватися працьовитість особи, її відповідальність, сумлінність, почуття обов’язку та якісні знання.

 Відділ організації профорієнтації Львівського ОЦЗ