13.05.2021 | 10:59

Вибір професії – рівняння як мінімум з трьома невідомими. Вирішувати його треба таким чином, щоб обрана професія відповідала вашим інтересам, нахилам і здібностям. Ми багато пишемо на цю тему, але сьогодні хочемо розповісти про важливість визначення власних талантів.

Вони бувають загальні та спеціальні. Загальні здібності – зібраність, цілеспрямованість, вдумливість, уважність та інші – потрібні представникам усіх професій і спеціальностей. Визначити їх доволі просто. Напевно, вже зараз ви знаєте, чи належите до уважних, цілеспрямованих або, наприклад, працьовитих.

А що ж таке спеціальні нахили? Якими вони бувають? Як їх виявити?

Спеціальні – це ті здібності, що відповідають конкретним професіям. І, можливо, після знайомства з ними, вам буде легше вирішити ключове завдання – визначити ту сферу діяльності, праця у якій в майбутньому принесе вам задоволення. Скажімо, ви хочете стати вчителем, а педагогічних нахилів у вас немає. Можна закрити на це очі й виходити тільки з бажання, але є майже стовідсотковий ризик – ніколи не стати хорошим учителем, у той час, як ви можете бути відмінним токарем, слюсарем чи інженером, тому що обдаровані технічними талантами.

Організаторські здібності.

Як керувати колективом? Тема багатьох наукових статей, книг та фільмів. І варто появитися якомусь новому герою, як одразу розгорається гаряча дискусія: «Чи відповідає він нашій уяві про ідеального керівника?».

Людина повинна досконало знати справу, яку вона організовує. Є такі керівні посади як головний лікар, головний інженер, головний архітектор. І це не означає, що той, хто обіймає одну з них, стає старшим над лікарями лікарні, інженерами заводу чи архітекторами. Він має керувати, жити разом з ними, бути одним цілим зі своїм колективом.

І ще одна особливість. Про все нове для лікаря в медицині, для інженера в техніці, для архітектора в архітектурі, керівник повинен дізнаватися першим, до того ж подбати про те, щоб інновація стала надбанням і в його підлеглих.

Керівнику потрібно вміти легко знаходити спільну мову з різними людьми: життєрадісними і похмурими, товариськими і замкнутими, зібраними і розсіяними. Не буває колективу, що складається з однаково талановитих працівників. Керівник повинен знати особливості кожного і розподіляти роботу так, щоб якомога повніше використовувати індивідуальні якості підлеглих, а ще  бути готовим взяти на себе всю відповідальність за них. Власне готовність до відповідальності передбачає вміння критично оцінити свої наміри, плани, дії, відмовитися від початкового рішення.

Технічні здібності.

Неодмінний атрибут технічних здібностей – інтерес до техніки, прагнення працювати на машинах, з інструментами, механізмами, ручним та промисловим обладнанням.

Основними складовими технічних талантів є:

– уміння читати креслення, схеми, графіки, швидко уявляти реальні об’єкти, що стоять за ними;

– нахили до фізики, математики, хімії. Техніка тісно пов’язана з цими науками. Від вас потрібні не лише гарне засвоєння математичного матеріалу та пам’ять, а й уміння працювати з цифрами і формулами;

– здатність розуміти і міркувати, аналізувати і узагальнювати, або логічне мислення;

– розвинута просторова уява.

Діагностика власних здібностей – справа тонка. Цілком ймовірно, що ви не знайшли у себе вищеперераховані. Не лякайтеся, адже це нормально. Наступного разу ми розповімо про педагогічні здібності.

Олена Шевченко,

завідувач сектору профорієнтації відділу

надання соціальних послуг

Бориславської міської філії Львівського ОЦЗ