04.12.2020 | 10:56

Цивілізоване суспільство визнає людину своєю найвищою цінністю, а пріоритетною метою – спрямування зусиль і ресурсів на її всебічний розвиток як особистості. Реалізація цієї мети передбачає й гармонійне самовдосконалення в усіх сферах життя краян з фізичними, сенсорними чи розумовими обмеженнями, у тому числі через професійну реабілітацію та працевлаштування осіб з особливими потребами.

З0 років поспіль центри зайнятості та філії Львівського обласного центру зайнятості реалізовують заходи, спрямовані на розв’язання проблем життєдіяльності клієнтів з обмеженою працездатністю шляхом надання їм якісних соціальних послуг задля повернення до трудової активності.

Ефективно вирішити питання продуктивної зайнятості осіб з інвалідністю неможливо у відриві від налагодженого співробітництва всіх зацікавлених сторін. У рамках взаємодії соціальних партнерів щодо забезпечення соціального захисту, професійної реабілітації та зайнятості неповносправних осіб Львівський обласний центр зайнятості ще з 2003 року розпочав відповідну договірну роботу з установами та організаціями, які займаються питаннями соціального захисту осіб з обмеженою працездатністю. У подальшому до таких договорів вносилися певні зміни та доповнення, долучалися інші організації. У травні 2009 року договір про співпрацю укладений вже між семи соціальними партнерами, визначені заходи щодо соціального захисту, професійної реабілітації та сприяння зайнятості особам з особливими потребами з урахуванням змін, які відбулися у чинному законодавстві.

Спільна діяльність соціальних партнерів, інформування громадськості про важливість професійної та трудової реабілітації осіб з інвалідністю накладає відбиток на діяльність служби зайнятості. Відповідно до законів України «Про зайнятість населення» та «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» посадовці базових ЦЗ та філій ЛОЦЗ докладають максимум зусиль для повернення краян з особливими потребами до трудової активності з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії, індивідуальної програми реабілітації, а також професійних нахилів, побажань і можливостей. Окрім цього, особи з інвалідністю отримують інформаційні та консультаційні профорієнтаційні послуги, пов’язані з працевлаштуванням, проходять професійну підготовку або перепідготовку та підвищення кваліфікації, беруть участь в оплачуваних громадських і сезонних роботах, можуть започаткувати власну справу, отримавши одноразову виплату допомоги з безробіття.

Кількість клієнтів центрів зайнятості з числа осіб з обмеженими можливостями щороку збільшується. Упродовж 2000-2020 років за послугами до центрів зайнятості звернулася 36231 особа з інвалідністю, зокрема, у 2007 р. – 767 осіб, у 2008 р. – 1008, у 2009 р. – 1192, у 2010 р. – 1402, у 2011 р. – 1726, 2012 р. – 2078, 2013 р. – 2707, 2014 р. – 2844, 2015 р. – 3401, 2016 р. – 3450, 2017 р. – 3187, 2018 р. – 3145, 2019 р. – 3480, у січні-листопаді 2020 р. послугами Львівської обласної служби зайнятості скористалися 4264 особи з інвалідністю.

З часу заснування служби зайнятості за скеруваннями центрів зайнятості та філій ЛОЦЗ працевлаштовано понад 10 тисяч краян з обмеженою працездатністю, у тому числі шляхом надання дотації працедавцям на створення додаткових робочих місць за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (до 2013 року) – 218 осіб з інвалідністю, ще 213 – надана одноразова виплата допомоги з безробіття для започаткування підприємницької діяльності. З урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертизи, професійних інтересів, нахилів та здібностей на професійне навчання скеровано майже 4,5 тис. осіб. До участі у громадських та інших робіт тимчасового характеру залучено понад 3,7 тис. жителів області з особливими потребами. Загалом активними програмами сприяння зайнятості охоплено понад 18,2 тисяч краян з ушкодженим здоров’ям.

До слова, посередницькі послуги особам з інвалідністю надаються із урахуванням їхніх індивідуальних потреб, зокрема обмежень у комунікації та пересуванні, а ще здійснюється супровід кожної особи, котра повернулася у трудовий колектив. В усіх центрах зайнятості забезпечені умови доступності та пристосування до потреб осіб з інвалідністю, зокрема біля входу до приміщення облаштовані пандуси, кнопки виклику спеціаліста, звукові маячки для осіб з порушенням зору, а інформаційні стенди та таблиці дублюються шрифтом Брайля. Окрім того, відвідувачі можуть скористатися інформаційними куточками для осіб з інвалідністю, де міститься необхідна інформація щодо послуг, які надає державна служба зайнятості для цієї категорії осіб, розташований перелік вакансій, а також список організацій, які займаються проблемами інвалідів. Також тут можна ознайомитися з професіями, які можна освоїти за скеруванням служби зайнятості, зазначені навчальні заклади, де проводиться вишкіл, обумовлені правила прийому до центрів професійної реабілітації інвалідів, наявні буклети, паспорти підприємств, організацій та установ.

Зважаючи на те, що сприяння працевлаштуванню соціально вразливим верствам населення є одним із пріоритетів діяльності, Державна служба зайнятості згідно з планом впровадження Проєкту Програми розвитку ООН в Україні «Підтримка реформи соціального сектору в Україні» з 01.06.2017 до 31.12.2017 провела апробацію нових підходів сприяння працевлаштуванню вразливих на ринку праці категорій населення та жінок, у тому числі осіб з інвалідністю, на основі підходу кейс-менеджмент. Інновація має на меті забезпечити підтримку і надати допомогу безробітним з числа соціально незахищених категорій населення у процесі працевлаштування, підвищити їхню конкурентоспроможність на ринку праці шляхом розвитку необхідних навичок пошуку роботи, закріплення на робочому місці, сприяння у доступі до допоміжних ресурсів, координації залучених послуг. Підсумки апробації засвідчили дієвість обумовлених підходів у роботі з кожним конкретним клієнтом з інвалідністю. І вже з січня 2018 року супровід під час працевлаштування представників вразливих груп населення, у тому числі й осіб з інвалідністю, за підходом кейс-менеджмент впроваджений в роботу Львівської обласної служби зайнятості.

Для привернення уваги громадськості, представників органів влади та працедавців до проблем зайнятості осіб з обмеженими фізичними можливостями фахівці служби зайнятості Львівщини спільно із соціальними партнерами організовують і проводять масові інформаційні заходи: спеціалізовані ярмарки вакансій, круглі столи, робочі зустрічі, тренінги, семінари тощо. Цьогоріч, у період пандемії через поширення коронавірусу, такі зустрічі організовуються в онлайн-режимі.

Для підвищення ефективності працевлаштування осіб, котрі проходять професійну реабілітацію в Міжрегіональному центрі соціально-трудової, професійної та медичної реабілітації інвалідів обласна служба зайнятості започаткувала проведення постійно діючих семінарів з техніки пошуку роботи для слухачів згаданого закладу.

Одним із ефективних методів пошуку роботи є й участь у ярмарках вакансій для осіб з інвалідністю, які служба зайнятості проводить спільно з працедавцями та громадськими організаціями. Під час таких заходів представники фірм і компаній мають можливість добрати персонал, а особи з інвалідністю – знайти прийнятні варіанти роботи, отримати індивідуальні профорієнтаційні послуги, консультації з питань зайнятості та трудового законодавства тощо. За ці роки центри зайнятості та філії ЛОЦЗ організували понад 500 таких заходів.

Упродовж 2009-2010 років на Львівщині Товариство «Зелений Хрест» спільно із службою зайнятості за фінансової підтримки британського уряду та американського Агентства з міжнародного розвитку (USAID) реалізувало проєкт «Кожен має право на працю: партнерство задля покращення можливостей для зайнятості молоді з особливими потребами». Програма спрямована на поліпшення якості життя неповносправних молодих осіб і розвиток соціально-економічного потенціалу шляхом реалізації їхнього права на працю. Молоді краяни з особливими потребами вчилися як стати успішними, здобути освіту, шукати роботу і позбутися комплексу неповноцінності. У рамках цього проєкту провадились заходи, спрямовані на вирішення питання працевлаштування осіб з обмеженою працездатністю: круглі столи, робочі зустрічі, тренінги, семінари тощо. Результати інновації засвідчили, що особи з інвалідністю під час працевлаштування, зазвичай, вимушені долати низку труднощів. З одного боку, це – загальні проблеми, що слугують відображенням тенденцій формування сучасної соціальної політики в Україні та ситуації на ринку праці, коли попит на робочу силу є значно нижчим за пропозицію, а з іншого – це специфічні проблеми осіб з інвалідністю, зокрема, молоді, які їм складно вирішити самотужки.

У 2016-2017 роках посадовці Львівського МЦ брали участь у реалізації Міжнародного проєкту «Тренінги, розширення економічних можливостей, допоміжні технології та послуги медичної/фізичної реабілітації». Згадана програма втілювалася в життя Всеукраїнським громадським об’єднанням «Національна Асамблея інвалідів України» спільно з Українською асоціацією фізичної терапії та UCP Wheels for Humanity (США) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID і була спрямована на внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю, а також бійців, котрі постраждали в зоні антитерористичної операції (учасники АТО з інвалідністю, а також ті, що отримали поранення та проходили лікування).

Скористалися такою можливістю 26 клієнтів міської служби зайнятості, зокрема, 11 осіб взяли участь у тренінгах з орієнтації на підприємницьку діяльність, 15 – пройшли курсову підготовку, у тому числі з програмування (6 осіб), набули навиків масажистів (3 особи), підвищили кваліфікацію за професією «водій» (3 особи), освоїли предмет «комп’ютеризація бухгалтерського обліку» (1 особа), поглибили рівень знань з іноземної мови (2 особи). Ще 37 осіб з числа клієнтів ЦЗ працевлаштовано на відкритому ринку праці. За сприяння Львівського МЦЗ до тренінгів з питань працевлаштування та зайнятості інвалідів, які провадили організатори проєкту у травні та жовтні 2017 року, було залучено 47 працедавців. Участь Львівського МЦЗ у проєкті була відзначена подякою Всеукраїнського громадського об’єднання «Національна Асамблея інвалідів України».

Серед представників соціально вразливих верств населення чи не найгострішим є питання працевлаштування інвалідів з числа демобілізованих учасників АТО, їхня інтеграція у мирне життя та повернення до трудової діяльності.

Із початку 2015 року до перших днів грудня 2020-го послугами базових центрів зайнятості та філій ЛОЦЗ скористалися 570 безробітних з інвалідністю з числа учасників АТО. Із них 131 вдалося забезпечити роботою. З-посеред працевлаштованих 14 отримали одноразову виплату допомоги з безробіття для відкриття власної справи, 58 пройшли професійне навчання, 32 залучено до громадських та інших робіт тимчасового характеру. Робота служби зайнятості з тими, хто боронив рідну землю від загарбників, базується на принципі підвищеної моральної, соціальної та правової відповідальності. Для належного соціального захисту інвалідів з числа учасників АТО вкрай потрібна координація зусиль усіх сторін соціального партнерства, позаяк саме такі клієнти в першу чергу потребують реабілітації, чіткого визначення поняття «прийнятна робота». Для цього налагоджується тісна взаємодія з працедавцями, розглядаються шляхи залучення додаткових стимулів, у тому числі коштів Фонду соціального захисту інвалідів у разі працевлаштування атовців на підприємства громадських організацій інвалідів.

Найбільш важливою для вирішення питань зайнятості інвалідів було й залишається партнерство з працедавцями. Львівська обласна служба зайнятості проводить індивідуальну роботу з фірмами і компаніями щодо декларування вакансій для працевлаштування інвалідів та визначення шляхів їх оперативного укомплектування. Для цього організовуються зустрічі з керівниками підприємств, проводяться семінари з працедавцями, які не виконують норматив працевлаштування осіб з особливими потребами. Цю ініціативу підтримує й Львівське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів. Оскільки більшість таких заходів проводять тренери з числа осіб з інвалідністю, котрі успішно реалізовують свій потенціал у праці, працедавці мають змогу ознайомитися із психологічними та правовими аспектами працевлаштування краян з вадами здоров’я, побачити наскільки кваліфіковано вони працюють і таким чином розвіяти усталені стереотипи та упередження.

Окрім цього, у центрах зайнятості та філіях ЛОЦЗ організована робота щодо індивідуального супроводу окремих категорій громадян після працевлаштування, у тому числі й осіб з інвалідністю. Соціальний патронат спрямований на досягнення максимального терміну закріплення особи на робочому місці, а також для забезпечення профілактики настання страхового випадку. Індивідуальний супровід передбачає ефективне використання наявних ресурсів щодо організації центром зайнятості адресних заходів, спрямованих на підвищення ефективності працевлаштування інвалідів на відкритому ринку праці, сприяння їхній адаптації до умов трудового життя та успішної побудови кар’єри.

Відділ організації сприяння працевлаштуванню Львівського ОЦЗ