29.07.2016 | 09:50

Ситуацію на ринку праці Cокальщини , як і в багатьох інших районах Львівщини, не можна назвати простою, позаяк на неї впливають економічні процеси, що відбуваються у державі. Неспроможність місцевих товаровиробників конкурувати з аналогічними, більш потужними, компаніями, що впевнено завоювали свою нішу, не вельми сприятлива податкова політика, брак великих капіталовкладень, дисбаланс між попитом і пропозицією робочої сили, низький рівень пропонованої працедавцями оплати праці та чимало інших чинників позначаються на зайнятості населення, добробуті людей.

Колись Сокальський район Львівської області славився багатими запасами вугілля, тут стабільно працювали підприємства легкої та хімічної промисловості, район не відчував браку уваги тодішніх урядових структур. У період становлення нових ринкових відносин зупинили виробничу діяльність фірми, які свого часу були ринкоутворюючими й відігравали значну роль для врегулювання ринку праці, забезпечуючи тутешніх мешканців роботою.

За нинішніх реалій відчутно зменшилася частка добувної промисловості, відповідно до листа Міністерства енергетики та вугільної промисловості України визначений перелік збиткових шахт, серед яких ВП « Шахта «Зарічна» та ВП «Шахта «Візейська», що невдовзі будуть ліквідовані. Ці невтішні факти, без сумніву, негативно позначилися на загальній ситуації у сфері зайнятості.

Оскільки Сокальський район – один із аграрних, на ринок праці впливає те, що останніми роками зменшилися площі посіву зернових, цукрових буряків та інших сільськогосподарських культур. Причиною слугують високі ціни на паливо-мастильні матеріали та мінеральні добрива, відтак в районі намітилися негативні тенденції до зниження обсягів виробництва сільгосппродукції. Так зменшилась кількість активних сільськогосподарських підприємств у районі (згідно даних управління сільського господарства за 2008-2010 роки із 60 діючих сільськогосподарських підприємств залишилось 10 активних, котрі можуть частково впливати на ринок праці і тільки сезонно). Це пояснюється тим, що більша частина земель, на яких ведуться посіви сільськогосподарських культур у Сокальському районі передані в оренду підприємствам із інших районів і регіонів (ПП «Західний Буг», «Агро-Лан», «Ленд-Ком», «ВАТ «Радехівський цукровий завод», «Броди-Агро»,ПП «Молочні ріки» та інші). Ці невтішні факти, без сумніву, негативно позначилися на загальній ситуації у сфері зайнятості.

Останнім часом у районі дещо збільшилася частка підприємств харчопереробної галузі (ТзОВ «Дукат», «Ніка» «Скомекс»), у яких, незважаючи на кризові явища, нарощуються обсяги виробництва хліба, булок, тістечок, виготовлення молочних продуктів. Стабільно працюють такі підприємства як ТзОВ «Клінгспор» (Виробництво абразивних виробів), «Сокме», «Софас» (Виробництво інших меблів), ДП «Датський текстиль»( Виробництво готових текстильних виробів, крім одягу). Колективи цих підприємств постійно працюють над оновленням асортименту, шукають шляхи здешевлення продукції та нові ринки збуту.

Планом розвитку району передбачено, що найбільш перспективними залишатимуться меблева та деревообробна галузі, а також виробництво абразивних матеріалів. Компанії, що діють у цих сферах, а це – ТзОВ «Клінгспор», «Сокме», «Софас», «Червоноградський ДОК» мають стабільні ринки збуту та постійно оновлюють асортимент продукції.

Працівники СЗ постійно працюють над удосконаленням процесу пошуку вакансій. Інформація про вільні робочі місця систематично оновлюється шляхом щоденного спілкування з працедавцями, їх представниками та кадровими службами. На замовлення підприємств, організацій, установ дані щодо потреби у найманих працівниках розміщуються на сторінках WEB–порталу служби зайнятості, у газетах та на телебаченні.

Цьогоріч у Сокальському районі дещо зменшився попит на робочу силу. Так працедавцями району за перше півріччя 2016 року подано 880 вакансій. Середня заробітна плата заявлених пропозицій – 2091 гривня. Конкуренція за робочі місця у загалом не є високою за винятком окремих професійних сфер. Переважають робітничі спеціальності – продавець продовольчих товарів, верстатник деревообробних верстатів, швачка, водій автотранспортних засобів, машиніст (кочегар) котельної, укладальник-пакувальник, є також робота для бухгалтерів, вихователів, механіків. Натомість професійно-кваліфікаційний склад безробітних, котрі звертались до фахівців РЦЗ з метою працевлаштування мають повну або ж неповну вищу освіту. Посадовці докладають чимало зусиль задля активізації безробітних на шляху до зайнятості. Насамперед, таких краян запрошують на різноманітні семінари.

Перед нами стоїть завдання, яке потребує запровадження конкретних заходів, спрямованих на допомогу людині знайти своє місце, набути упевненості у завтрашньому дні, зменшити соціальне напруження, надати психологічну підтримку, окреслити шляхи можливого вирішення проблеми, надати сучасні навички пошуку роботи, сприяти реалізації свого "Я".

Працюємо на задоволення потреб роботодавця та шукачів роботи.