24.09.2021 | 11:57

Коли не вдається швидко знайти високооплачувану роботу самостійно, дехто звертається до посередників або погоджується на непевні пропозиції працедавців. Результат сумний: ні грошей, ні роботи, лишень проблеми Тому, якщо вам випадає шанс швидко заробити великі гроші або пропонують стрімко побудувати професійну кар’єру, і при цьому працедавця не цікавить ані диплом, ані освіта, ані досвід роботи, будь обережні! Вас можуть просто використати або обманути! Щоби уникнути цього, пропонуємо декілька простих порад, котрі допоможуть не потрапити у халепу під час працевлаштування.

1. Жодних попередніх оплат! Якщо вам пропонують пройти навчання за спеціальною програмою, після якого обіцяють стовідсоткове працевлаштування, нехтуйте такими пропозиціями. Лишень ви перечислите кошти за тренінг або курси, липовий працедавець зникне. Така ж схема працює й тоді, коли вимагають аванс за працевлаштування. Шахраї, що маскуються під рекрутингові агентства або комерційні фірми, оперують вакансіями, що є у вільному доступі, зокрема тими, що є у соціальних мережах, сайтах з пошуку роботи, газетах тощо, а скеровують до працедавців, котрих просто нема. Отримавши гроші, вони просто зникають.

2. Звертайте увагу на телефонні номери! Якщо ви знайшли привабливу вакансію, в якій не вказані контакти працедавця, це може бути обман. Щоб порозмовляти з рекрутером, вам пропонують надіслати смс-повідомлення або зателефонувати? За ці дії з вашого рахунку мобільного телефону щезне певна сума грошей. Вас має насторожити висока зарплата, адже адекватний і відповідальний працедавець платить співробітникам середньоринкову винагороду (плюс-мінус 20%), а «золоті гори», зазвичай, обіцяють не чисті на руку роботодавці.

3. Ні за що не платіть! За роботу повинні платити вам, натомість у деяких фірмах претендентам на вакансію пропонують оплатити товар, вартість якого значно завищена. Найпопулярніший варіант легкої роботи з високою оплатою – збирати ручки, іграшки, якісь нескладні прилади, клеїти марки, конверти, упаковувати подарунки, сортувати предмети за кольорами тощо. Роботодавець-шахрай пропонує заплатити за матеріал перед стартом, обіцяючи повернути витрачене з відсотками з першою ж зарплатою. Коли ви принесете те, що зробили, вашу роботу можуть не прийняти, мотивуючи тим, що вона неякісна або товар бракований. Тому не спокушайтеся на такі пропозиції шахраїв.

4. Жодних усних обіцянок, тільки офіційно оформлені трудові відносини, підтверджені документально. Вимагайте укладення трудового договору або наказ про прийом на роботу. У документах мають бути чітко прописані умови роботи, обов’язки сторін, у тому числі розмір і порядок нарахування зарплати та інших виплат. Усні обіцянки нікого ні до чого не зобов’язують. Ніколи не надсилайте працедавцю документи з персональними даними, допоки не будете впевнені, що запропонована робота є офіційною, уважно читайте документи перед підписанням.

5. Виплата заробітної платні – момент, на який варто звернути увагу, щоб не потрапити в халепу. Ні для кого не є таємницею, що в деяких фірмах частина зарплати не фігурує у бухгалтерському обліку, а виплачується співробітникам у конвертах. Погоджуючись на «сірі» або «чорні» схеми оплати праці, ви завжди ризикуєте.

Щоб не стати жертвою рекрутингових шахраїв, пам’ятайте просте правило! Сумлінний працедавець або агентство з підбору персоналу ніколи не просить шукачів роботи заплатити за отримання посади чи надані послуги.

За матеріалами інтернет-видань