29.11.2018 | 16:34

Таку тему сьогодні, 29 листопада, обговорювали представники різних державних установ під час прес-конференції, що відбулася у Львівському прес-клубі. Ініціатор заходу, експерт з питань протидії торгівлі людьми ГО «Центр Жіночі перспективи» Олена Кальбус повідомила, відповідно до нових змін у законодавстві органи місцевого самоврядування будуть долучені та включені в число суб’єктів Національного механізму взаємодії, які мають протидіяти торгівлі людьми. Адже це ганебне явище є не що інше як глобальна та прибуткова злочинна індустрія в світі, яка за рівнем доходів поступається лише продажам наркотиків та зброї. З 1991 до 2017 року в Україні, за аналітичними даними Міжнародної організації з міграції, від торгівлі людьми постраждало понад 230 тисяч українців.

Проблеми експлуатації зчаста переплітаються із використанням примусової праці. Про те, які заходи вживає обласна служба зайнятості для недопущення трудового рабства, розповіла заступник директора Львівського ОЦЗ Оксана Іванчук. Вона повідомила, що спеціалісти ЦЗ активно розгорнули інформаційно-роз’яснювальну роботу для донесення до широкого загалу ризиків нелегального працевлаштування як у межах країни, так і закордоном. Найбільше, чим служба зайнятості може зарадити тим, хто має намір виїхати на роботу і потрапити у халепу, це – запропонувати вакансії з гідною заробітною платою, привабливим соціальним пакетом, сплатою страхових внесків, збереженням стажу і т. д.

– Неофіційні трудові відносини – це своєрідне рабство, але усвідомлює це працівник, тоді, коли опиниться у кабалі, коли виникне страховий випадок. Саме тому ми проводимо виїзні акції біля візових центрів, паспортних сервісів, де пропонуємо мешканцям області ознайомитися з можливістю працевлаштування із зарплатою 10, 15 чи 20 тисяч гривень, – зазначила О. Іванчук. – На жаль, у багатьох випадках виїзд за кордон на заробітки – це лише втеча від відповідальності за свою сім’ю, від тих завдань, що стоять перед кожною дорослою людиною: від виховання дітей, виконання домашніх обов’язків, турботи про стареньких немічних батьків і т. д. Але жодні родинні цінності не можна замінити грішми.

За словами Оксани Степанівни, фахівці обласного центру зайнятості також проводять зустрічі з випускниками вишів, аби поінформувати їх про можливість знайти роботу на локальному ринку праці, застерегти від пасток недобросовісних працедавців, провести паралель між примарною вигодою та небезпекою заробітчанських вояжів.

Багато уваги під час прес-конференції було зосереджено на різних видах торгівлі людьми, а це не тільки сексуальне чи трудове рабство, а й усиновлення, жебрацтво, вилучення органів з метою їх продажу, примусові шлюби, залучення до військових дій, безоплатне стажування, використання дитячої праці тощо.

Усі думки спікерів інтегрувалися в одне ціле: з проявами експлуатації людини людиною треба боротися, для цього слід доносити потрібну інформацію до пересічних громадян, аби кожний умів захистити свої права, у разі потреби знав, до яких органів треба звернутися чи куди зателефонувати.

Ольга Нагірняк, начальник відділу інформаційної роботи Львівського ОЦЗ