04.05.2020 | 09:56

Зовсім небагато часу залишилося до вступної кампанії. Старшокласники гортають останні сторінки підручників, подумки малюють студентське життя та майбутній кар’єрний ріст. Щоб усе склалося як мріяв, потрібно зважити всі «за» та «проти». Тут варто прислухатися не тільки до думки батьків або знайомих, але й звернути увагу на особистісні та психологічні характеристики. Поради фахівців будуть слушними як для старшокласників, так і для тих, хто наважився у дорослому віці змінити професію.

Отож давайте розглянемо одну з складових успіху – темперамент. Ця наша цікава риса впливає на швидкість запам’ятовування, сприйняття нової інформації, жвавість розуму, тривалість концентрації уваги, на придатність до виконання тієї чи іншої роботи.

За типом темпераменту розрізняють чотири типи особистості.

Холерик. Ідеальне заняття для холерика – робота з яскраво вираженою циклічністю. Для нього важливо, щоб час напруженої праці чергувався з періодом затишшя. Очевидним плюсом є те, що у разі необхідності він може звикнути і до рівномірного ритму роботи та досягти в ній непоганих результатів. Якщо ви вважаєте себе лідером, хочете бути першим у всьому, не боїтеся труднощів і легко долаєте перешкоди на своєму шляху, то ви – холерик. Ще один важливий момент: їм не варто обирати професію, що вимагає малорухливого способу життя, а також занять, пов’язаних з високими температурами. Холерикам найкраще підходять динамічні професії: водій, льотчик, підприємець, тренер, диспетчер, слідчий.

Сангвінік. Це цілеспрямовані, надійні та терплячі співробітники, за винятком тих випадків, коли їм доводиться займатися дуже одноманітною роботою. У цьому випадку сангвінікові стає просто не цікаво. Для людей з цим типом темпераменту важливо постійно рухатися вперед, а робота повинна постійно приносити нові враження. Варто зазначити, що не дивлячись на постійне прагнення сангвініка до змін, у справах він стриманий та спокійний, проявляє цілеспрямованість, коли прагне досягти конкретних результатів. Особи з таким темпераментом є хороші вчителі, психологи, лікарі, науковці, інженери.

Флегматик. Надійний, ґрунтовний, але повільний співробітник. Довго «розгойдується», але виконує завдання ідеально. Правда, не робитиме більше або краще за те, що від нього вимагають. Продуктивніший в одноманітній, звичній для нього роботі. Важливо, щоб його інколи квапили, але при цьому не позбавляли самостійності. З особи з флегматичним типом характеру вийде відмінний бухгалтер, механік, програміст, архітектор, електрик.

Меланхолік. Такі працівники дуже емоційні. Їхній темп роботи сильно залежить від настрою: вони можуть демонструвати високі результати, знаходячись у піднесеному стані, або впадати в повну апатію в пригніченому. На жаль, настрій у цих членів колективу псується легко, і навіть незначні неприємності здатні відбити бажання працювати. Зазвичай меланхоліки люблять трудитися наодинці. Найефективніше вони можуть проявити себе в роботі, що вимагає ґрунтовного підходу, уміння опрацювати все до найдрібніших деталей. Успішні у сфері мистецтва, літератури, музики.

Темперамент – річ спадкова, а характер – набута. Тому не дивуйтеся, що прекрасний оратор може бути меланхоліком, котрий добре освоїв комунікативні навички. Пам’ятайте, ваш вдалий вибір – у ваших руках!

 

Олена Шевченко, начальник відділу активної підтримки безробітних Бориславської міської філії Львівського ОЦЗ