02.02.2018 | 10:28

Невід’ємним правом кожного громадянина, яке йому гарантує Конституція України, є прийнятна робота та гідна за неї зарплата. Від величини винагороди залежить сума податку з доходів фізичних осіб – одного з основних джерел наповнення місцевих бюджетів.

На жаль, у наші дні не втрачає актуальності таке негативне явище як використання нелегальної праці, виплата заробітної плати у конвертах або у розмірі, нижче законодавчо встановленого мінімуму. Від «липових» розрахунків потерпає не лише державна казна, але й ті, хто працює, не покладаючи рук.

На що прирікає себе особа, що обрала тіньовий сектор економіки? Передусім, вона буде позбавлена соціального захисту в разі тимчасової непрацездатності: їй не оплачуються лікарняні листки, а жінкам у період вагітності та пологів не надається матеріальна допомога, не здійснюються страхові виплати в разі нещасного випадку на виробництві. Втративши роботу, нелегальний працівник приречений на мізерну допомогу з безробіття, беззахисний перед працедавцем у разі конфлікту чи травматизму. Окрім того, він втрачає трудовий стаж, з його заробітної плати не відраховуються пенсійні внески, що в майбутньому негативно позначиться на розмірі пенсії. А ще – йому складно буде отримати банківську позику, придбати товари в кредит тощо. Іншими словами, працюючи неофіційно, особа більше втрачає, аніж отримує, не говорячи про моральні аспекти, що принижують її людську гідність.

Ось чому фахівці Жидачівського РЦЗ активно провадять інформаційно-роз’яснювальну роботу серед широкого загалу – безробітних і суб’єктів господарської діяльності, розповідаючи їм про переваги оформлення трудових відносин у правовому полі та ризики тіньової зайнятості. Загалом упродовж 2017 року на цю тему вдалося організувати 50 семінарів для майже семи сотень активних шукачів заробітку. Чимало заходів відбулося у приміщенні ЦЗ за участю представників Головного управління Держпраці у Львівській області.

Окрім того, проводилися виїзні акції «Ні – зарплаті в конвертах», під час яких жителі району мали змогу довідатися про перспективи працевлаштування на теренах Жидачівщини, з’ясувати умови та графік пропонованої роботи або ж отримати фахові консультації щодо ситуації на локальному ринку праці. Найманий працівник повинен чітко знати тільки офіційне працевлаштування гарантує йому гідну та забезпечену старість. Особливо це треба враховувати тепер, у період модернізації пенсійної системи.

Світлана Ткач,

 заступник директора

Жидачівського районного центру зайнятості