14.07.2020 | 10:26

Під час карантинних обмежень багато найманих працівників не знають, як діяти у разі порушенні трудового законодавства. Адже деякі працедавці у зв’язку із поширенням коронавірусної інфекції змушують підлеглих писати заяви на звільнення навіть тоді, коли останні не мають бажання позбутися роботи.

Аби уникнути неприємної ситуації, потрібно запам’ятати найбільш актуальні норми чинного законодавства, що регулює трудові відносини:

Отож, чи законно заставляти працівника писати заяву про звільнення за власним бажанням? Ні. Це незаконно. Якщо працівник не має бажання звільнятися, відповідно писати таку заяву йому непотрібно, адже у майбутньому в суді буде складно довести факт примушування його до написання заяви про звільнення за власним бажанням.

За яких умов під час карантину працівника можуть звільнити? Трудові відносини припиняються лише за умов, визначених законом. Положення Кодексу законів про працю України не дають права роботодавцю звільняти працівників через введення карантину або обмежувальних заходів.

Якщо працедавець і працівник досягли порозуміння, то трудовий договір у будь-який час може бути припинений за згодою сторін (ст. 36 КЗпП України) або розірваний за власним бажанням працівника (ст. 38 КЗпП України).

Також трудовий договір може бути розірваний з ініціативи працедавця, приміром, у разі ліквідації підприємства, скорочення чисельності або штату працівників відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП України, невідповідності працівника займаній посаді внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я (п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП України), прогулу (п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП України) та інших подібних випадках.

Також слід пам’ятати, що згідно з останніми змінами в законодавстві працедавець має право у період дії карантину доручити виконання роботи працівнику на певний період вдома або за заявою співробітника надати йому відпустку без збереження заробітної плати.

Щодо відпустки без збереження заробітної плати, то особам, котрі доглядають за дитиною віком до 14-ти років, така відпустка надається в обов’язковому порядку на весь час карантину. Як дистанційна форма роботи, так і надання будь-якої відпустки повинні бути обумовлені відповідним наказом, з яким співробітник ознайомлюється під розпис.

Таким чином під час карантину або оголошення обмежувальних заходів працівнику можна:

– працювати вдома (за наявності відповідного наказу);

– оформити щорічну чергову (якщо така ще не використана) або додаткову (за наявності підстав, встановлених законом) відпустку;

– оформити відпустку без збереження заробітної плати (певним категоріям громадян у випадках, передбачених законом, надається в обов’язковому порядку);

– припинити (розірвати) трудовий договір за згодою сторін або за власним бажанням.

Із додатковою інформацією можна ознайомитися на довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid: https://wiki.legalaid.gov.ua/. Правову консультацію можна отримати за безкоштовним номером 0 800 213 103 або безпосередньо у фахівців Пустомитівського бюро правової допомоги (тел.: 096-546-45-26 або 093-331-17-27; e-mail: pustomyty@legalaid.lviv.ua; адреса: 81100, м. Пустомити, вул. Грушевського, 35. Врахуйте: у час карантину послуги бюро надає дистанційно.

Пустомитівська районна філія Львівського ОЦЗ