16.02.2018 | 10:00

Як і на зорі створення, сьогодні головне завдання Державної служби зайнятості – допомогти клієнтам знайти роботу. Як зазначив заступник Голови Державної служби зайнятості (Центрального апарату) Роман Криган, право на працю – одне із основних прав людини, визнаних міжнародними актами і чинним українським законодавством. Відтак охоплення якісними соціальними послугами тих, хто прагне реалізувати свій потенціал у сфері праці, не тільки залишається одним із пріоритетів діяльності урядової установи, але й вимагає застосування нових інструментів і більш сучасних підходів. Чи не найбільш прогресивні серед сьогочасних інновацій – соціальний супровід у разі працевлаштування клієнта та запровадження методів кейс-менеджменту.

Відомо, що до соціально вразливих верств населення належать учасники АТО, особи з обмеженими фізичними можливостями, діти-сироти, члени малозабезпечених сімей та внутрішньо переміщені особи. Пошук роботи для представників цих груп населення проводиться дуже скрупульозно. Під час кожного відвідування особисті консультанти застосовують індивідуальний підхід, надають адресну допомогу для закріплення працевлаштованої особи на робочому місці та для профілактики настання страхового випадку. Особливо гостро ця проблема стосується учасників антитерористичної операції, котрим повернення до трудової діяльності та належний супровід дозволяють швидше подолати наслідки травматичних подій та адаптуватися у соціумі.

У 2017 році послугами спеціалістів Новороздільського МЦЗ скористалися 1389 безробітних, з них 40% складали особи, що потребують додаткового захисту у сфері зайнятості. Завдяки тісній взаємодії посадовців різних відділів ЦЗ вдалося працевлаштувати 195 осіб цієї категорій, у тому числі 26 краян з обмеженими можливостями (42%) та 15 учасників АТО (43%). Наші клієнти поповнили трудові колективи таких відомих на Львівщині підприємств як ТзОВ «ОДВ-електрик», ТОВ «Фуджікура Аутомотів Україна Львів», ПрАТ «Роздільський керамічний завод», ТзОВ «ДМЗ «Карпати».

Особливо хотілося б відзначити співпрацю з кадровою службою дослідно-механічного заводу. Саме у «Карпатах» продовжили свою трудову біографію троє демобілізованих бійців, що повернулися зі східних областей країни. Завдяки психологічній та юридичній підтримці особистого консультанта, теплій атмосфері, яка панує на виробництві, дружнім стосункам, що склалися зі співробітниками та начальником цеху, хлопцям вдалося побороти всі труднощі періоду трудової адаптації та закріпитися на робочому місці.

Добрими результатами увінчалися спільні зусилля спеціалістів Новороздільського МЦЗ, представників управління соціального захисту населення міської ради та працівників кадрової служби ТзОВ «ДМЗ «Карпати» щодо працевлаштування на підприємство двох осіб з числа малозабезпечених багатодітних сімей, що відбулося у рамках реалізації пілотного проекту «Рука допомоги».

Під час спілкування у телефонному режимі або у разі візиту на фірму фахівці центру зайнятості обов’язково з’ясовують, чи задоволений працедавець прийнятою особою, чи новачок якісно виконує доручення, як проходить його акліматизація у колективі, які наміри має щодо підвищення кваліфікації тощо. У разі потреби на замовлення керівництва у центрі зайнятості організовуються зустрічі з безробітними, круглі столи, ярмарки вакансій.

Вивчення передового досвіду розвинутих країн світу свідчить про те, що в сфері зайнятості населення важливо застосувати активні програми, індивідуальний, орієнтований на клієнта, підхід і кейс-менеджмент. А ще – змінити філософію надання послуг, запроваджувати методи рекрутингу, більш завзято мотивувати клієнтів до трудової діяльності і водночас поглиблювати взаємодію із соціальними партнерами, котрі долучаються до розв’язання проблем безробіття.

Тетяна Кулик, начальник відділу організації працевлаштування Новороздільського міського центру зайнятості