26.02.2018 | 10:25

Про аспекти реалізації на Львівщині пілотного проекту «Рука допомоги йшла мова на прес-конференції «Від безробітних малозабезпечених до підприємців: як довготривалі непрацюючі стають бізнесменами», що відбулася у Львівському прес-клубі 23 лютого 2018 року.

Координатор з комунікаційної роботи проекту «Рука допомоги» Інна Шинкаренко розповіла представникам мас-медіа мету експерименту та його основні завдання. «Місія програми, яку реалізовує Міністерство соціальної політики України за підтримки Світового банку, у тому, щоби допомогти соціально вразливим верствам населення позбутися стану бідності шляхом повернення на ринок праці. Хто звик трудитися за наймом, може розраховувати на допомогу у працевлаштуванні на постійній чи тимчасовій основі. А той, хто хоче започаткувати бізнес, але не знає як це зробити, може не тільки отримати необхідний супровід у центрі зайнятості, але й стартовий капітал у вигляді безвідсоткової фінансової допомоги для закупівлі обладнання та інвентаря, що надається на поворотній основі. Львівщина наразі йде в авангарді інших областей щодо фінансування та залучення до пілотної програми членів малозабезпечених родин і вимушено переміщених осіб», – зазначила І. Шинкаренко.

Її думку продовжила в. о. директора Львівського обласного центру зайнятості Оксана Іванчук, котра окреслила стан справ щодо реалізації експерименту на теренах Львівщини. За її словами, у рамках проекту «Рука допомоги» працевлаштовано понад 230 осіб, більш як чотири десятки охоплено громадськими та іншими роботами тимчасового характеру. Комісія, що діє при департаменті соціального захисту населення Львівської ОДА, прийняла позитивне рішення про надання фінансової підтримки 41 особі з числа тих, хто успішно захистив бізнес-план і має намір організувати власну справу. 

– Двадцять жителів Львівщини, котрі взяли участь у пілоті «Рука допомоги», вже отримали кошти для закупівлі потрібної техніки, інвентаря обладнання, на що використано мільйон триста тисяч гривень, – акцентувала О. Іванчук. – І справа не в кількості осіб, а в тому, що у проект прийшли люди, в котрих справді горять очі, коли мова заходить про бізнесові ініціативи, які дійсно хочуть позитивних змін у житті і скористалися унікальним шансом, який надає проект!

Не стримуючи захоплення, вона назвала види господарської діяльності, які обрали конкурсанти. А це – ягідництво, овочівництво, виготовлення кондитерських і хлібобулочних виробів, автомайстерня, ветеринарна лікарня, крамниця сувенірів, іконопису та інших виробів ручної роботи, сироварня, салони краси, фото- та відеостудія, електромонтажні послуги, студія звукозапису, вирощування троянд, зелені, відгодівля курей у фермерському господарстві, виробництво меблів, тротуарної плитки та ін.

Із виступу представника департаменту соціального захисту населення ЛОДА Любові Жук присутні довідалися про якість бізнес-планів, які були подані претендентами на розгляд комісії. Незважаючи на відсутність досвіду, майбутні старапери добре розуміються у справі, яку обрали, позаяк навели реальні розрахунки видатків і доходів, окреслили маркетинг і стратегію розвитку підприємницької діяльності.

Своїми думками з присутніми поділилися й учасники проекту «Рука допомоги», котрі вже досягли успіхів у самостійному господарюванні. Зокрема житель Стрийського району, багатодітний батько Мирон Білик займається лісозаготівлею, надаючи допоміжні послуги лісовому господарству. Ольга та Ігор Онуляки зі Сколе організували сімейний бізнес і тепер молода пара випікає різні види піци, яка користується чималим попитом у горян. Катерина Новицька із Мостиського району прагне розвивати культуру малих міст, тому відкрила у смт Судова Вишня творчу майстерню-магазин «Антураж», де можна придбати ексклюзивний товар, у тому числі автентичні вишиванки, ікони, сувеніри, вироби з бісеру та ін. Житель Новояворівська Степан Стельмах заснував майстерню з ремонту автомобілів, переселенець з Криму Мустафа Алівапов спершу у Стрию випікав тандирні паляниці, а тепер виготовляє та реалізовує чебуреки. Марія Костів у Жовкві заснувала ветеринарну лікарню «Сірко» і надає медичну допомогу чотирилапим пацієнтам.

Усебічну допомогу кожному учаснику програми на всіх етапах започаткування власної справи надавали і надають посадовці базових центрів зайнятості. Тому й не дивно, що на їхню адресу із уст молодих підприємців прозвучало чимало щирих слів подяки.

Ольга Нагірняк, начальник відділу інформаційної роботи Львівського обласного центру зайнятості