09.11.2020 | 08:24

Робота і все, що з нею пов’язане, займає в середньому половину життя особи. Віднайти себе в світі професій – означає отримати можливість гідно заробляти, відчувати себе потрібним іншим, максимально повно розкрити у трудовій сфері власні здібності та потенціал.

Відслідковується пряма залежність між тим, наскільки дорослі задоволені обраною професією та щасливо почуваються в житті. З одного боку, вибір професії – це завжди погляд у майбутнє: чим я хочу займатися, чого і як досягти, з якими труднощами мені доведеться зустрітися на обраному шляху? З іншого боку, це – заглиблення у середину себе: які мої сильні й слабкі сторони, що я готовий подолати для досягнення мрії, у чому полягає успіх?

Загальноосвітня школа ще не робить учнів носієм професії. Тому після останнього дзвоника більшість випускників продовжують навчатися.

Головна складність під час вибору професії полягає в тому, що його, зазвичай, доводиться здійснювати наосліп. Як правило, не вдається на власному досвіді пізнати, що криється у тій чи іншій професії, яку вирішуєш отримати. Зчаста хронологія дій виглядає так: спочатку молодь обирає спеціальність, щоб її опанувати, витрачає на це роки і лише згодом випробовує себе на роботі та розуміє, наскільки вона їй подобається і чи добре виходить виконувати ті чи інші функціональні обов’язки. Або навіть не випробовує, бо з’ясовується, що за тією спеціальністю, яку вона здобула, вільних робочих місць або вакантних посад взагалі немає.

Якщо особа все ж таки знаходить роботу за фахом, їй пощастило, вибір зроблений правильний! А якщо ні? Гірко усвідомлювати, що декілька років напруженого та наполегливого навчання проминули даремно.

Щоб не опинитися в такій ситуації, до професійного самовизначення потрібно підходити свідомо і розпочинати думати про перспективи трудової діяльності ще у школі. Не секрет, що для багатьох питання вибору фаху є одним із найскладніших. Особливо нашим дітям необхідна допомога дорослих, але – розумні підказки і поради! Адже батьки повинні стати добрими та щирими радниками синам і донечкам на нелегкому шляху до вибору виду трудової діяльності.

Вибір професії – рівняння як мінімум з трьома невідомими. І вирішити його треба таким чином, щоб обраний фах став для кожного улюбленою справою життя!

Олена Шевченко, завідувач сектору профорієнтації відділу надання соціальних послуг Бориславської міської філії Львівського ОЦЗ