17.02.2022 | 13:50

Знайти роботу без резюме – справа складна і невдячна. Тому, перш ніж шукати ймовірні варіанти працевлаштування, слід добре попрацювати над власним презентаційним листом.

Велике значення у резюме має мета. Її треба сформулювати так, щоби вона не просто зацікавила потенційного керівника, а заохотила його зустрітися з вами. Для цього запитайте у себе: «Навіщо я йду працювати?». Щира відповідь – запорука чесної та конструктивної розмови з майбутнім працедавцем. Тому спершу спробуйте письмово відповісти на чотири запитання: які унікальні компетенції чи якості ви хочете застосувати на новому місці роботи, які нові професійні навички прагнете розвинути в собі найближчим часом на новій роботі, як ваше працевлаштування позитивно вплине на бізнес-результати компанії, який особливий внесок ви готові зробити в компанію. Тепер, ретельно зваживши кожне слово, з’єднайте відповіді в 2-3 речення. Це й буде ваша мета, яка складатиметься із двох блоків: що ви хочете роботи і наскільки корисною ваша праця буде для компанії.

Далі описуємо досвід роботи. Якщо він є, це – великий плюс. Тоді правила створення цього блоку доволі прості: зазначаємо період роботи «з… до…», вказавши місяць і рік (якщо працюєте досі, то пишете «по теперішній час»), повну назву компанії, сферу її діяльності,штат (приміром, 2000 співробітників), посилання на сайт (якщо воно громіздке, скортіть його за допомогою спеціальних ресурсів), посаду, завдання (списком слід зазначити повний перелік завдань, над якими ви працювали). Місця роботи вказуємо, починаючи з останнього. Цю інформацію треба описати дуже уважно, перевіряючи кожне слово, букву, цифру. Якщо ж досвід роботи відсутній, тоді вказуємо участь у проєктах, акціях, благодійних акціях, підробітках тощо.

Наступник крок – опис досягнень. Ця інформація є найбільш цікавою дляпрацедавця, бо про свої здобутки шаблонно не напишеш. Достатньо зазначити кілька найвагоміших із них, які можуть підтвердити ваші колишні колеги або керівники. Не зайвим буде підсилили описане цифрами чи фактами. Наприклад: розробив і запустив проєкт «Z», завдяки якому на 5% збільшилися прибутки фірми за квартал. Або ж: провів моніторинг ключових показників продажів у регіоні і залучив 100 нових клієнтів.

Слід прибрати у трудовій біографії «білі плями». Приміром, якщо у вас з хронології випало кілька років, було пониження посади, часта зміна місця праці, переїзди тощо. Ці моменти треба врахувати і мінімізувати ризик викликати у HR-менеджера підозри щодо вашої несумлінності. Тому уважно прочитайте резюме, «причешіть» його і завчасно потурбуйтеся про те, щоб у працівників кадрової служби склалася про вас як професіонала цілісна картина. Не нехтуйте описом в резюме додаткової інформації, навпаки, зазначте, якими мовами володієте, які специфічні програми використовуєте, вкажіть готовність до відряджень, наявність водійських прав та автомобіля, сімейний стан та ін. Цей блок є творчий, його складно стандартизувати. До слова, саме тут можна вказати причину звільнення з попереднього місця праці. Йдеться не про статтю КЗпП України, що зазначена у трудовій книжці, а чесну відповідь на запитання: «Чому ви звільнилися?», яка б нормально сприймалася і вписувалася в історію про роботу, на яку претендуєте.

Особистісні характеристики. Перед тим, як їх зазначити, проведіть опитування серед знайомих, поставивши їм одне запитання: «Назвіть 5 найяскравіших моїх якостей, без яких я був би не я, але без використання шаблонних слів «відповідальний, цілеспрямований, комунікабельний, командний гравець, стресостійкий тощо». Запишіть відповіді. Ті, що часто повторюються, можете сміливо вписати у резюме. Причому під кожний запис згадайте конкретну ситуацію, в якій ця риса вашого характеру була яскраво проявлена.

Щодо хобі. Запис про нього у резюме може бути як перевагою, так і зайвим ризиком. Тому добре обдумайте це питання і впишіть лише одне-два заняття, яким ви реально займаєтеся і знайте про нього багато цікавого. Якщо ж ви зазначите «люблю подорожувати, готувати страви, читати книги, займатися спортом», працівник кадрової служби може вступити з вами в глибоку інтелектуальну бесіду. Чи готові ви до цього? Адже наслідком розмови на цю тему може бути розчарування і відмова у працевлаштуванні.

Львівський обласний центр зайнятості