16.11.2016 | 10:27

У рамках 27-го Ярмарку кар’єри, який проходив у НУ «Львівська політехніка», фахівці обласного центру зайнятості організували круглий стіл на тему: «Як досягнути компромісу між «хочу» і «можу». Головна мета зустрічі з соціальними партнерами – обговорити проблеми працевлаштування молоді та спільними зусиллями знайти шляхи її розв’язання.

Першим до слова запросили В. Барилюка, директора Львівського ОЦЗ, котрий користуючись інфографікою, коротко охарактеризував ситуацію на молодіжному ринку праці Львівщини. Василь Несторович звернув увагу присутніх, що упродовж останніх років чисельність незайнятих випускників вишів поменшала лише на 0,9 тис. (або на 1,9%), а тих, хто завершив освітній курс у професійно-технічних навчальних закладах – понад двічі – на 1,6 тис (або на 56%). Як свідчить статистика, найбільш динамічними сферами, які декларують постійну потребу в кадрах, є обслуговування населення, автомобільний бізнес, безпека та продажі, натомість ринок перенасичений банкірами, економістами, менеджерами, юристами тощо. Сьогодні кваліфіковані робітники з інструментом заробляють в рази більше, аніж «білі комірці».

Також він висловив пропозицію щодо удосконалення поняття «прийнятна робота». «Ми надаємо допомогу краянам лише за те, що вони зареєстровані у ЦЗ, ховаючись за норми чинного законодавства, замість того, щоб платити ці гроші через касу працедавця. Особливо це стосується осіб, котрі ще не мають відповідного досвіду та кваліфікації, – зазначив В. Барилюк. – Чи не вигідніше відшкодовувати підприємцям витрати на зарплату молодого фахівця за умови забезпечення його роботою терміном не менш як два роки».

Продовжив думку керівника ОЦЗ начальник відділу працевлаштування та зв’язків з виробництвом політехнічного університету Олег Логуш, котрий торкнувся питання подолання дисбалансу між попитом і пропозицією робочої сили. Олег Іларійович звернувся до колег з проханням об’єднати зусилля та всіляко у межах своєї компетенції сприяти зайнятості випускників.

Як зазначив голова Львівського обласного об’єднання організацій роботодавців Іван Ривак, сьогодні у геометричній прогресії розширюються фірми та компанії торговельної та ІТ-галузі. Натомість розвиток виробництва, завдяки якому наповнився б бюджет і зменшився рівень безробіття, гальмується. Р. Дацько, очільник об’єднання профспілок Львівщини, наголосив на необхідності збільшення рівня оплати праці. «Якщо молодь фінансово не стимулювати, то вона масово емігруватиме у пошуках кращої долі», – підкреслив Роман Михайлович. Гостра дискусія точилася над проблемою невідповідності матеріально-технічної бази ПТУ та вишів сучасним потребам і вимогам працедавців.

Цікавим і водночас надзвичайно повчальним був виступ ректора Старопольської школи вищої Яна Гелюша (Польща), котрий презентував програму навчального закладу. У сусідній державі освітній процес дуальний: окрім лекцій, багато практичних занять, під час яких студенти набувають кваліфікації. Після закінчення вишколу, окрім диплому, учорашні спудеї мають досвід. Кожен виш тісно співпрацює з десятками підприємств, установ і організацій, на замовлення яких готує фахівців. А тому майже 80% випускників одразу працевлаштовуються. Наприкінці зустрічі Василь Барилюк і Олег Логуш щиро подякували учасникам круглого столу за змістовну бесіду та висловили сподівання, що незабаром таки ми зможемо вирішити низку питань, пов’язаних з подоланням молодіжного безробіття.