23.11.2018 | 10:56

Прагнучи достойно заробляти на життя, українці шукають кращої долі закордоном і нерідко стають жертвами торговців людьми, надовго потрапляючи у трудове рабство. Характерними ознаками торгівлі людьми є: обмеження свободи пересування, відсутність вибору та можливості припинити роботу, вилучення паспорта та інших документів, погроза силою або її застосування.

Останнім часом чимало українців потрапляють навіть не в сексуальне, а в трудове рабство. Також з кожним роком зростає кількість представників сильної статі, котрі стають жертвами работоргівлі. Під приводом набору чоловіків на будівельні або ремонтні роботи, трудові агентства «продають» наших співвітчизників у звичайну кабалу. Основний механізм «закріпачення» – відбирання документів або стягнення боргу, наприклад за те, що необережно розлив фарбу, розбив вікно, зіпсував прилад і т. п. Здебільшого примусова  праця дуже низько оплачується та є доволі важкою.

Щоб потрапити у тенета трудового рабства, треба пам’ятати про кілька основних моментів. По-перше, слід дуже детально перевіряти інформацію про майбутнього працедавця. В умовах сьогодення всю необхідну інформацію можна дізнатися за допомогою Інтернету. За жодних обставин не треба віддавати свій паспорт, бо всі дані з нього працедавець може отримати з копії документа. І головне, на що треба звернути увагу, це – ретельно ознайомитися з умовами договору, який ви підписуєте, і пам’ятати, що у Вас має бути один його примірник.

Особи, котрі постраждалі від торгівлі людьми, можуть отримати допомогу через мережу громадських організацій, що працюють в Україні. Для цього треба зателефонувати на національну гарячу лінію з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів.

Корисні телефони:

– департамент боротьби з торгівлею людьми Національної поліції України: (063) 195 00 58; (098) 481 03 45; (050) 023 46 78;

– національна гаряча лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів: 0-800-505-501 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів в Україні);  527 (безкоштовно з номерів Київстар, МТС, Vodafone та Llifecell );

– гаряча лінія МЗС України для громадян України, які опинилися в надзвичайних ситуаціях за кордоном: (044) 238 16 57;

– департамент боротьби зі злочинами, що пов’язані з торгівлею людьми  МВС України:  (044) 374 37 79 (пн. – сб. з 09:00 до 18:00).

В екстрених випадках та для розшуку осіб, що зникли за кордоном, можна цілодобово звертатися на гарячу лінію Укрбюро Інтерполу: (044) 254 98 36.

Ольга Федоричак,  заступник директора-начальник відділу надання соціальних послуг Трускавецької міської філії Львівського ОЦЗ