11.04.2022 | 10:23

Трудові відносини в період дії воєнного стану регулюються Кодексом законів про працю України (КЗпП), а з 24 березня ще і законом «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». Його норми передбачають додаткові підстави для звільнення працівників.

З ініціативи роботодавця допускається звільнення працівника в період його тимчасової непрацездатності, під час перебування у відпустці, крім відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. У цьому випадку датою звільнення є перший робочий день за днем закінчення тимчасової непрацездатності чи відпустки.

При цьому не застосовуються норми ст. 43 КЗпП України щодо необхідності отримання попередньої згоди профспілкового органу в окремих випадках при розірванні трудового договору, крім випадків звільнення працівників, обраних до профспілкових органів. Таким чином права працівників в умовах воєнного стану є менш захищеними.

З ініціативи працівника надано право розірвати трудовий договір без двотижневого строку попередження у зв’язку з веденням бойових дій в районах, в яких розташоване підприємство та загрозою для його життя і здоров’я.

Не мають права на розірвання трудового договору працівники, залучені до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану та до виконання робіт на об'єктах критичної інфраструктури.

Таким чином право на звільнення за власним бажанням працівник має за сукупності цих умов. І у разі подання працівником заяви про звільнення з роботи за власним бажанням роботодавець не має права відмовити у задоволенні такої заяви через недодержання строку попередження.

В яких випадках допускається звільнення працівника у відпустці?

В умовах воєнного стану діють додаткові підстави для звільнення в період відпустки. Наприклад, відмова працівника від переведення на іншу роботу для відвернення або ліквідації наслідків бойових дій.

Очевидно, що такі положення встановлені законом з метою можливості оперативного заміщення працівників, які не можуть виконувати посадові обов’язки за станом здоров’я або через перебування у відпустці для забезпечення життєдіяльності підприємства в умовах воєнного стану.

При цьому, можуть обмежуватися певні гарантії при звільненні, зокрема, виплата додаткових видів допомог при звільненні, передбачені колективним договором, у разі зупинення їх дії власником чи уповноваженим ним органом.

 

За матеріалами https://bit.ly/3LUok1H