09.12.2020 | 10:35

Інколи рекрутери обирають такі питання для співбесіди, які можуть будь-кого загнати у глухий кут. Це зовсім не від бажання зробити вам капость, а лишень їхній шанс зрозуміти вашу реакцію, спосіб мислення, а заодно й визначити, чи легко ви зорієнтуєтеся у нестандартній ситуації. Тому краще бути готовим відповідати на різні каверзні запитання.

Найпоширеніше запитання: «Чому ви залишили останнє місце роботи?».

Якщо ваше звільнення було проблемним, не варто у деталях розповідати про конфлікт, який його спричинив. Дайте просту відповідь, що розійшлися у поглядах, є бажання перейти на новий рівень або прагнете змінити сферу діяльності. Пам’ятайте, вашу розповідь легко перевірити одним телефонним дзвінком попередньому працедавцю.

Є сфери діяльності, коли рекрутери на співбесіді просять пошуковця розв’язати задачу на кмітливість, щоб перевірити, наскільки логічне у нього мислення і якою буде поведінка, коли особа опинитться віч-на-віч із новим і незрозумілим завданням. Тих, хто не розв’язував схожих головоломок, такий хід подій може спантеличити. Тому не хвилюйтеся! Не варто також обурюватися або відмовлятися від завдання, цим ви тільки доведете, що легко пасуєте перед  труднощами, а отже не є надійним працівником. Просто спробуйте розв’язати задачу. Якщо не виходить – відреагуйте з гумором і пообіцяйте вирішити головоломку вдома.

Бувають випадки, коли ви плануєте працевлаштуватися до фірми-конкурента. Вас можуть попросити надати базу клієнтів колишнього працедавця. У жодному разі не варто погоджуватися на таку пропозицію. Таким чином HR-менеджер перевіряє вашу порядність: чи будете ви зберігати конфіденційну інформацію з попереднього місця праці після того, як зміните його?

«Опишіть складну робочу ситуацію та ваші помилки». У такий спосіб рекрутер хоче зрозуміти, чи здатні ви до спокійного аналізу власних промахів, чи адекватно оцінюєте причини й наслідки того, що відбувається. Помилки і складні завдання бувають у всіх. Розповідайте про досвід стримано та врівноважено, і пам’ятайте, що більше цінують не тих фахівців, котрі завжди успішні, а тих, хто пережив негативний досвід.

«Яким проєктом ви пишаєтеся найбільше?». Так працедавець переконається, чи горять у вас очі, коли ви згадуєте про улюблену справу. Зробіть акцент на своїх діях і заслугах, але, якщо робота була колективна, згадайте й про це.

Також рекрутер може попросити розповісти про компанію, в яку ви прийшли на співбесіду. Важливо зазначити, що ви її обрали свідомо, а не просто через потребу у грошах. Перед кожним кваліфікаційним інтерв’ю необхідно ретельно ознайомитися з інформаційним наповненням сайту потенційного працедавця, зрозуміти цінності фірми, її специфіку тощо.

Пошук роботи – теж робота. Ретельна підготовка до співбесіди – це великий плюс, здатний суттєво підвищити шанс на працевлаштування.

Олена Шевченко, завідувач сектору профорієнтації відділу надання соціальних послуг Бориславської міської філії Львівського ОЦЗ