12.04.2024 | 10:55

На семінар "Виклики та можливості для бізнесу: реадаптація ветеранів на робочому місці", організованому у Львівській обласній військовій адміністрації, зібралися представники громадських організацій, навчальних закладів, фінансових установ, державних структур, органів влади та ветерани. Це спільний захід Львівського регіонального партнерства зайнятості "Опліч" та Львівської обласної військової адміністрації.

"Нам треба проаналізувати який ресур ми маємо в області, чим ми можемо бути корисними один одному. За час роботи партнерства "ОПЛІЧ" ми побачили наскільки важливо є координувати роботу. Тільки в об'єднані ми можемо щось зробити, мусимо знати потреби кожного ветерана",- зазначила Любов Максимович голова ГО "Центр "Жіночі перспективи", виконавчий партнер Проєкту.

 На Львівщині  багато зроблено для підтримки ветеранів, проте необхідно рухатись далі. "Є позитивні кейси і їх треба маштабувати. Важливо не  лише напрацювати конкретні механізми підтримки , а й не забувати про людське обличчя ветерана,"- підкреслив у своєму виступі Тарас Грень, керівник апарату ЛОВА та ветеран російсько - української війни.

Необхідність масштабування позитивного досвіду підтримав Василь Барилюк, директор Львівського обласного центру зайнятості. Служба зайнятості реалізує різноманітні програми для учасників бойових дій, які надають можливість започаткувати власний бізнес, адаптувати робочі місця до осіб з особливими потребами, перекваліфікуватися або отримати нову професію та інші. Щоб більше людей могли скористатися цими можливостями, необхідна інформаційна підтримка. Оксана Іванчук, заступниця директора Львівського обласного центру зайнятості, розглянула в деталях державну програму єРобота. Кількість подач необмежена, але грант можна отримати лише 1 раз, процес отримання ваучерів на навчання ( 124 професій ) та існуючі програми компенсацій для роботодавців. Консультації доступні у всіх центрах зайнятості.

Про практики повернення ветеранів на робоче  місце розповіла Ольга Безпалько, директорка департаменту соціальної політики АТ "Укрзалізниця". Компанія активно використовує набутий досвід ветеранів, що сприяло вирішенню ряду ключових проблем залізниці.

Програму адаптації ветеранів на робочому місці  напрацювали та успішно застосовують і у ТОВ  "Фуджікура аутомотів Україна - Львів".

Труднощі з якими стикаються ветерани при поверненні на цивільне робоче місце озвучила Вікторія Родич, представниця ГО "Родини  полеглих Героїв Львівщини".

 Вона зазначила , що учасники бойових дій бояться, що втратили свою кваліфікацію та    часто стикаються з упередженим ставленням, трудностями взаємодії з цивільними працівниками.  Не має їхніх побратимів поруч, немає їхньої командної роботи. Людина яка була на війні часто себе не бачить на попередній посаді, це також стосується і їхніх  дружин.

"Для мене надзвичайно важливо надати підтримку ветеранам, які повертаються, і допомогти їм пройти цей важливий етап. У цьому процесі існують різні виклики, і всі вони базуються на необхідності базової підтримки. Часто спільнота не готова або не розуміє потреб ветеранів. Важливо розробити алгоритм, куди ветеран може звернутися за допомогою та яка підтримка доступна. Це допоможе інтегрувати ветеранів у суспільство, поліпшити взаємини у сім'ї та навчити їх стратегічно планувати своє майбутнє, - наголосила Наталія Лаба, засновниця рекрутингової агенції "owLaba".

Національний університет  "Львівська політехніка" відзначається цікавим досвідом професійної адаптації ветеранів. Тетяна Шаповал, керівниця Ветеранської служби університету, поділилася інформацією про роботу центру ветеранського розвитку  створеного на базі політехніки, де ветерани отримують повний спектр консультацій, також розповіла успішні історії ветеранів - студентів.

Перші півроку для ветеранів - найскладніший період, переконана Неля Васюта, представниця ГО "Центр допомоги учасникам АТО". Важлива максимальна підтримка родини, суспільства та різних структур. Необхідно провести навчання, зокрема для медичних працівників, щодо коректної комунікації та підготовки колективу до зустрічі з ветераном. Потрібно запитати себе, чи ми готові до такої зустрічі? Важливо також, щоб ветеран мав можливість отримати менторську підтримку, якщо бажає відкрити власний бізнес.

Проблемні аспекти реінтеграції ветеранів з інвалідністю в цивільне життя підкреслила Ярина Танчак, представниця ГО "Академія соціально - економічних ініціатив". Вона звернула увагу на проблеми незрячих ветеранів, які мають супутні захворювання та ускладнення зі здоров'ям. Це складна ситуація, і наразі немає чіткої моделі, яка б допомагала їм знайти роботу, інтегруватись у цивільне життя та здобути освіту. Однак, це питання вже висунуто на урядовий рівень і розпочалась робота над розробкою відповідних інструментів.

Своїм успішним досвідом поділився Олег Ціздин, учасник АТО, який на полі бою не раз був поранений. Згодом пройшов навчання і працює соціальним фахівцем у Славській селищній раді. Відповідає за ветеранів,  їх сім'ї та сім'ї загиблих. За словами Олега, йому доводиться допомагати вирішувати проблемні питання не лише місцевим ветеранам та військовослужбовцям, а й консультувати ветеранів з інших регіонів України. Він зазначає, що дефіцит соціальних працівників і помічників ветеранів особливо відчутний у невеликих громадах.

Про переживання війни та її вплив на професійні навички та психологічні виклики говорила Олена Живко, керівниця ВГО "Об'єднання добровольців". Вона зауважила, що ніхто не повертається з війни таким, яким був, але це не означає, що вони повертаються гіршими. Лідерські якості в процесі війни можуть проявитися або згаснути, але багато людей виростають лідерами в умовах війни. Травма несправедливості змушує бути принциповими на кожному кроці. Щодо працевлаштування, у війську ви не маєте права на власне рішення, але у цивільному житті ви повинні самостійно приймати  рішення. При правильній організації роботи ветерани стають неоціненими кадрами. Суспільство повинно бути готовим прийняти ветеранів та підтримати їхнє повернення до цивільного життя. І над цим треба працювати.

Модератори семінару:  Люба Максимович, голова ГО "Центр "Жіночі перспективи", виконавчий партнер Проєкту;

Анна Костюк, асистента  Проєкту Міжнародної організації праці "Інклюзивний ринок праці для створення робочих місць в Україні"

Оксана Цісінська Oxana Tsisinska  т.в.о. заступника начальника відділу персоналу  та нагород апарату ЛОДА

У наступному дописі ми розкажемо про панельну дискусію "Як готується бізнес приймати  ветерана.? Якої підтримки очікує  ветеран та бізнес від держави?" Будьте з нами

Виконавчий партнер Проєкту - Центр "Жіночі перспективи"

В межах Проєкту  Міжнародної організації праці «Інклюзивний ринок праці для створення робочих місць в Україні» за фінансування Міністерства закордонних справ Данії та уряду Німеччини за підтримки Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) Gmb