13.02.2018 | 09:52

Чому ми такі різні? Один знімає фільми, другий пише вірші, третій ремонтує автівки, і якщо його відправити в університет на навчання, він не зможе цього перенести. Ми бачимо, що будь-хто з нас – індивідуум, не схожий на інших. Як результат, кожний шукає свою нішу в житті, місце в суспільстві, де принесе найбільшу користь.

Процес працевлаштування можна порівняти зі спортивним забігом на середню або навіть довгу дистанцію. Деякі шукачі повністю викладаються на стометрівці, але потім видихаються, втрачаючи ентузіазм. Найгірше, що потерпівши фіаско на декількох співбесідах, кандидат може вирішити, що приречений на роль аутсайдера. Дивує інколи й те, що невдахою себе вважає саме той, хто об’єктивно мав усі шанси на перемогу. Проблема таких людей криється винятково в низькій самооцінці. Тим часом завдяки самовпевненості та навіть деякому авантюризму можна легко перебороти несприятливі обставини.

Психологічний фактор відіграє далеко не останню роль у подоланні безробіття. Саме тому до проведення мотиваційних тренінгів ми щоразу активніше запрошуємо кваліфікованих фахівців з числа соціальних партнерів. Цього разу з безробітними Бориславського міського центру зайнятості радо погодилася працювати викладач психолого-педагогічного мінімуму та охорони праці НКК «Надвірнанафтогаз» Ольга Радзинич, від котрої під час жвавого спілкування присутні почули чимало корисної інформації, цінних порад і рекомендацій.

Людина, уражена «синдромом безробітного», стає жертвою розповсюджених, одначе хибних, переконань. Одне з них: робота – дефіцитний товар, якого всім не вистачить. Змирившись з думкою, що до настання кращих часів шукати місце праці марно, особа фактично прирікає себе на поразку ще до бою. Подібний негативний прогноз неодмінно збудеться, адже апатія несумісна з кар’єрним успіхом і матеріальним добробутом. Модератор доречно нагадала слухачам твердження китайських мудреців, котрі вважають, що кращі часи – це «вже» і «тепер», бо живемо ми зараз.

Пошук роботи вимагає психологічної витривалості та інтелектуальної гнучкості. Психологи вже давно помітили, що оптимісти часто знаходять додаткові можливості, повз які більшість пройшла б стороною, саме тому в них зростає шанс досягти успіху в будь-якій справі. Звичайно, працюючи над собою, паралельно необхідно робити інші зусилля та реальні кроки до визначеної мети: підвищувати кваліфікацію або здобувати нову професію (за допомогою служби зайнятості це можливо здійснити безкоштовно!), відвідувати співбесіди з працедавцями, ярмарки вакансій, полювати за корисною інформацією тощо.

З великою цікавістю та ентузіазмом слухацька аудиторія взялася виконувати такі психологічні вправи як створення «позитивного якоря», «крісло-качалка», «швейцарський сир», «дошка візуалізації».

На завершення зустрічі безробітні отримали рекомендації про те, як налаштувати себе на успіх, ігнорувати тимчасові невдачі та зберегти віру у власні сили. Можливо, саме ці підказки досвідченого психолога допоможуть їм знайти своє справжнє покликання та омріяне місце праці.

Олена Шевченко, начальник відділу активної підтримки безробітних Бориславського міського центру зайнятості