Плекати трудові кадри, причому добре вишколені у професійному плані, –завдання не з другорядних. І якщо держава прагне упевнено ступати у день завтрашній, то вже нині має щонайперше подбати про якісну підготовку персоналу, який би відповідав і сьогочасним вимогам працедавців, і перспективам розвитку місцевої економіки.

Свою вагому частку у цю справу вносить і Львівська обласна служба зайнятості, збалансовуючи попит і пропозицію робочої сили шляхом професійного навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації безробітних. Для цього з 2009 року у структурі ЛОЦЗ створений і функціонує Львівський центр професійно-технічної освіти ДСЗ, покликаний оперативно реагувати на потреби працедавців у кваліфікованих кадрах як Львівщини, так і Західного регіону загалом.

Нині Львівський ЦПТО має ліценції для підготовки спеціалістів за 16 професіями. Зокрема, в освітньому закладі Державної служби зайнятості можна освоїти фах електрогазозварника, монтажника санітарно-технічних систем і устаткування, оператора котельні, машиніста (кочегар) котельні, продавця продовольчих товарів, продавця непродовольчих товарів, касира торговельного залу, водія трамвая, водія тролейбуса, тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва (базова освіта, категорія А1), візажиста, перукаря, манікюрника, монтера кабельного виробництва, фермера та оператора з обробки інформації та програмного забезпечення.

У 2014 році у Львівському ЦПТО відбулася подія, яка вплинула на якість підготовки потенційних бізнесменів: Львівський обласний центр зайнятості та Львівський центр професійно-технічної освіти ДСЗ підписали тристоронній договір про співпрацю з Фондом Горста Рогуша (Німеччина). У рамках взаємодії фахівці ЦПТО разом із виконавчим директором згаданого Фонду Екгартом Керайном розробили для майбутніх підприємців навчальну програму «Успіх можна спланувати». Слід зазначити завдяки налагодженій співпраці вдалося реалізувати цікаву ініціативу. З числа спеціалістів ЦПТО та обласної служби зайнятості була сформована група, яка пройшовши вишкіл і перейнявши досвід німецьких колег, набула навичок тренерської роботи і згодом за методом «водоспаду» стала передавати освоєні знання безробітним, проводячи тематичні лекції. Під час занять тренери вчать слухачів аналізувати продуктивність використаного часу, обговорюють інструменти та стратегії таймменеджменту, окреслюють маркетингові плани тощо. Загалом у межах міжнародної співпраці з Фондом Горста Рогуша (Німеччина) навчальною програмою «Досягнення успіху у підприємницькій діяльності через розвиток самомотивації» охоплено 740 майбутніх бізнесменів. А у 2017 році на запрошення Фонду 5 львівських тренерів відвідали німецьке місто Вупперталь, де ознайомилися із роботою приватних підприємств з числа малого та середнього бізнесу.

У 2015 році фахівці Львівського ЦПТО підготували 10 справ (томів) для ліцензування професії «тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва». Із січня 2016 року і до сьогодні навчання за вищевказаною професією не припиняється, причому проводиться воно як для безробітних за скеруванням центрів зайнятості, так і для інших мешканців краю за кошти юридичних і фізичних осіб. До слова, Львівський ЦПТО ДСЗ – єдина в Україні освітня установа, де створені умови для підвищення рівня кваліфікації трактористів аж за 9 категоріями.

Навчання проводиться на замовлення працедавців, за участю котрих і розробляються навчальні плани та програми, в яких враховані як світові тенденції науково-технічних досягнень різних галузей виробництва, так і багаторічний досвід специфіки профнавчання дорослого населення. До того ж представники кадрових служб фірм і компаній, зазвичай, присутні на кваліфікаційних іспитах слухачів ЦПТО. Отож відразу мають шанс оцінити якість професійної освіти, дібрати потрібних працівників, а безробітні – працевлаштуватися.

Окрім цього, у ЦПТО проводиться підвищення кваліфікації за 18 напрямами, зокрема: «Основи підприємницької діяльності», «Технології комп’ютерної обробки інформації», «Технічне обслуговування та ремонт сільськогосподарської техніки», «Нові технології виробництва цегли», «Дотримання безпечних умов праці при опалюванні ПОУ» та ін.

Відрадно, що до Львівського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості звертаються за підготовкою кадрів колеги з інших регіональних служб зайнятості, зокрема Сумської, Донецької, Хмельницької, Луганської, Волинської, Закарпатської, Тернопільської областей, де нестача кваліфікованих працівників є доволі відчутною. І саме вишкіл дорослого населення, у тому числі й у центрі ПТО, допомагає частково знизити амплітуду коливань між попитом і пропозицією робочої сили.

Ще один цікавий факт: завдяки професійному менеджменту Львівському ЦПТО з року в рік вдається нарощувати прибуток за рахунок організації навчання на платній основі. Якщо у 2016 році дохід ЦПТО становив 133,0 тис. грн, то торік ця сума сягнула 1,1 млн грн, а цього року, незважаючи на карантинні обмеження, від фірм і компаній, а також фізичних осіб до Львівського ЦПТО надійшло 1,8 млн грн.

Загалом з часу заснування і до нині професійним навчанням у Львівському ЦПТО охоплено 30,5 тисяч, 90% котрих, отримавши новий фах або підвищивши рівень компетенції, забезпечені роботою. Таким чином завдяки якісному вишколу долаються перекоси на ринку праці, формуються якісні трудові ресурси, працедавці мають вишколений персонал, а тимчасово непрацюючі краяни – довгоочікувану роботу за новим фахом.

Львівський ОЦЗ