На жаль, неофіційне працевлаштування доволі поширене явище як серед працівників, так і суб’єктів господарювання. Оманлива тимчасова вигода у кінцевому результаті завдає чималих збитків, руйнує плани, негативно позначається на різних аспектах життєдіяльності.

Працедавець не застрахований від несумлінного персоналу, а відсутність належно оформлених трудових відносин з найманими працівниками може призвести до позбавлення права вимагати виконання роботи належним чином. За таких умов керівник не зможе притягнути підлеглого до матеріальної відповідальності чи застосувати до нього дисциплінарне стягнення.

Не є вигідною зарплата у конверті і для робітників, адже вона позбавляє права на державні гарантії: субсидії, соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям, виплати у зв’язку з безробіттям чи тимчасовою непрацездатністю, «з’їдає» трудовий стаж і розмір майбутнього пенсійного забезпечення. Працівники-нелегали позбавляють себе можливості користуватися щорічною відпусткою, а у випадку виробничої травми або захворювання – оплати лікарняних листів або страхових виплат. Тому, погоджуючись на тіньову зайнятість, громадяни повинні бути свідомі, що в разі скрутних життєвих обставин вони не зможуть реалізувати право за захист трудових і соціальних гарантій, розраховувати на руку допомоги зі сторони держави.

Зважаючи на це, спеціалісти Бориславської МФ Львівського ОЦЗ за участю соціальних партнерів, зокрема представників відділу обслуговування громадян ГУ ПФУ, під час групових заходів наголошують відвідувачам на ризиках нелегальної зайнятості.

Як показує досвід, такі методи впливу на клієнтів держустанови є актуальними для всіх учасників заходів, незалежно від їхнього віку. Адже найефективнішим захистом інтересів у сфері зайнятості та відносинах з працедавцями є правова поінформованість.

Ольга Чистогорська, провідний фахівець з питань зайнятості відділу активної підтримки безробітних Бориславської міської філії Львівського ОЦЗ